Sajenje jagod z zidarsko lopatico

8. 8. 2016 | Besedilo: Julijana Bavčar

jagode, hlajene sadike, Zidarska lopatica, Roman Mavec

Avgust velja za mesec, ki je primeren za sajenje jagod v domačih vrtovih. Čas je namreč pravšnji za sajenje sadik, ki smo jih sami vzgojili iz živic obstoječih rastlin. Seveda moramo poskrbeti, da se te dobro ukoreninijo v lončke z zemljo, v katere jih pritrdimo. Zato sadimo sredi avgusta, pozneje raje ne, da bi se imele sadike čas pred zimo dobro prijeti na stalnem mestu. Lahko pa avgusta sadimo tudi kupljene ulončene sadike, ki so ponavadi večje od tistih, ki jih vzgojimo doma, ali hlajene sadike z golimi koreninami. Na ta način smo pred dnevi zasadili vrtno gredo tudi sami – in to s pomočjo zidarske lopatice, ki ji mnogi ne vedo drugega imena kot "špahtl".

Medtem ko imajo sadike v lončkih s koreninami preraščeno grudo zemlje, ki jo v pripravljene jamice posadimo tako globoko, kot so rastle v posodi, je glavni del hlajenih sadik – naročimo jih lahko pri profesionalnih prodajalcih sadilnega materiala ali gojiteljih jagod, na spletu jih ni težko najti – močan podolgovat šop korenin, dolgih od 10 do 20 centimetrov, ki se združuje v koreninskem vratu sadike, na tem pa se že tvori kronica listov. V mojem primeru (naročila sem enkrat rodno sorto clery) je šlo za zlatorumene zasnove listov, majhen srček, na vlažnih koreninah pa je bilo pod prsti čutiti mivko. Če takšne sadike sadimo poleti, to pomeni, da so bile tudi po nekaj mesecev shranjene v hladilnici pri temperaturi od 0 do minus ena in so hibernirale. Posaditi jih je najbolje, ko odmrznejo in oživijo, kar pomeni čim prej po dostavi, da se ne bi izsušile. Sama sem inštrukcije, kako to narediti, poiskala pri vodji Poskusnega sadovnjaka Kmetijskega inštituta Slovenije Romanu Mavcu. Najprej me je vprašal, ali premorem zidarsko lopatico.

Zakaj lopatico? Za sadike z golimi koreninami nam namreč v ustrezno pripravljeno gredico ni treba delati lukenj, temveč naredimo tako: srček sadike pridržimo približno v višini ročaja lopatice, šop korenin, ki so večinoma predolge, da bi jih v celoti rinili navpično v zemljo, pa upognemo čez kovinski del lopatice, tako da jih na drugi strani privihamo navzgor čez rezilo. Z eno roko držimo sadiko, z drugo pa porinemo lopatico v mehko zemljo do srčka. Na tem mestu z občutkom sunemo z rezilom lopatice navzdol, da odseka navzgor obrnjene konce korenin. Preostane nam samo še, da sadiko utrdimo, zatisnemo prst okoli koreninskega vratu in jo zalijemo.

Sama sem jagode posadila na meter široko gredico, dobro prekopano, obogateno z domačim kompostom in nekoliko šote, prekrito s črno vlaknasto folijo, ki prepušča vodo. Na njej so bile tri vrste odprtin za sadike. Izrezala sem jih s škarjami na razdalji 30 cm, seveda še preden sem folijo pritrdila s klini čez gredico. Da sadik s komaj prebujajočo se kronico listov ne bi požgalo sonce (tudi temperature nad črno folijo v tem času niso kar tako), sem gredico čezinčez prekrila z rahlo plastjo pirine slame, debelo kakih pet centimetrov. Čez teden dni bodo mladi listki sami našli pot na plano, do takrat pa bom gredico zalivala kar čez slamo. S slamnato zastirko sem prekrila tudi folijo med sadikami jagod v lončkih, ki sem jih posadila dan prej. Tovrstna zaščita pred vročino in pretiranim izsuševanjem jeseni ne bo več potrebna.

Sadike v lončkih, ki jih v tem času prodajajo vrtnarije, so večinoma vzgojene iz hlajenih sadik, ki so posajene nekaj mesecev prej. Meni je pogled na koreninski šop po posebnem postopku v pesku vzgojenih sadik, ki jih dajo potem v hladilnico, razkril, da se bodo iz teh sadik najbrž prej razvile močne jagode.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE