19. 3. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar
Zrela hruška pade sama
19. 3. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar
Zgodovina pridelave hrušk pri nas je povezana z začetkom kultiviranja posameznih sadnih vrst, sortiment te sadne vrste pa se je zelo popestril v prvi polovici 19. stoletja z ustanavljanjem prvih drevesnic na Slovenskem. Ljubitelji tega medenega sadeža lahko opise starih sort hrušk z recepti za vsakdanjo rabo poiščejo v pravkar izdani knjigi avtorjev Boštjana in Mojce Godec Zrela hruška pade sama. Tiste, ki bi rad nekatere od njih poskusili in si jih ogledali še pred letošnjo letino, vabita avtorja na predstavitev knjige, ki bo v sredo, 20. marca točno opoldne v dvorani Kmetijskega inštituta Slovenije.
V delu, ki je izšlo pri založbi Orbis, je s sliko in besedo predstavljenih 25 starih sort hrušk. V zgodovinskem prikazu te sadne vrste na Slovenske seže knjiga vse do predrimskega časa in spremlja njen sortiment vse do današnjega časa. Predstavljene so klasifikacija sortimenta, zdravilnost in hranilna vrednost hrušk ter primerjava vsebnosti plodov v primerjavi z jabolki, posebna poglavja so posvečena vzgoji in zaščiti hrušk v domačem vrtu, načinom predelave, knjigo pa zaokroži poglavje, posvečeno vlogi hrušk v kulinariki. Ta kar obsežni del knjige je opremljen z natančnimi recepti – vse po vrsti sta preizkusila avtorja Mojca in Boštjan Godec sama, o čemer priča bogata slikovna oprema.
Predstavitev bo v dvorani Kmetijskega inštituta na Hacquetovi ulici 17 v Ljubljani. Spremljali jo bosta razstava in pokušnja starih sort jabolk in hrušk.