Nevarnost za letošnjo sezono oljk

6. 5. 2015 | Besedilo: S. O./STA

oljke

V Evropi se je razširila bakterija, ki povzroča bakterijski ožig oljk. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin se boji, da bi bakterijski ožig oljk lahko zaneslo tudi k nam in opozarja oljkarje na previdnost pri nakupu sadik.

Bakterija Xylella fastidiosa, ki povzroča bakterijski ožig oljk, je trenutno eden najnevarnejših rastlinskih škodljivcev v Evropski uniji. Zaradi resnosti problematike v Bruslju že bijejo plat zvona. Aprila se je tako razširil seznam gostiteljskih rastlin, ki morajo biti pod stalnim nadzorom. Bruselj je tudi določil strožje ukrepe in strožji nadzor na okuženih območjih, zaostril pa je tudi trgovanje znotraj Evropske unije. Med drugim je prepovedan uvoz rastlin kavovca iz Hondurasa in Kostarike. Zaostreni so tudi pogoji za uvoz okoli 300 vrst potencialnih gostiteljskih rastlin iz tretjih držav. Predpisi, ki so jih pripravili v Bruslju pa državam članicam nalagajo tudi obvezno izvajanje preiskav glede navzočnosti bakterije na potencialnih gostiteljskih rastlinah na svojih ozemljih. Prvi večji izbruh nevarne bakterije na območju Evropske unije je bil zabeležen jeseni 2013 na oljkah v južni italijanski pokrajini Lecce. Letos pa se je bakterija razmahnila tudi v sosednjih pokrajinah Brindisi in Ligurija.

Bakterija Xylella fastidiosa povzroča sušenje in propadanje oljk, odkrili pa so jo tudi že na drugih rastlinah. Bakterija se med drugim širi s prenašalcem, ki je običajno slinarica Phylaenus spumarius, ki je razširjena tudi pri nas. Lahko pa jo prenašajo tudi druge sesajoče žuželke. Uprava za varno hrano se upravičeno boji, da bi se bakterija lahko hitro razširila tudi po Sloveniji, zato opozarja kupce naj bodo pozorni na izvor nekaterih sadik rastlin kot so oljka, oleander, mandljevec, navadna mirta, navadni rožmarin, navadna žuka, zimzelen in madagaskarski zimzelen ter okrasnih rastlin kot so Acacia saligna, Polygala myrtifolia in Westringia fructicosa. Če posamezniki posumijo, da se je pri njih pojavila bakterija, morajo to takoj javiti krajevni pristojni službi za varstvo rastlin ali pristojnemu fitosanitarnemu inšpektorju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE