Skoraj 600 sončnih elektrarn

31. 1. 2011 | Besedilo: Barbara Primc

elektrarna, energija, sonce, Slovenija, Pomurje

 Po podatkih Združenja slovenske fotovoltaične industrije smo imeli v Sloveniji konec lanskega leta skoraj 600 sončnih elektrarn, v povprečju smo jih lani postavili 26 na mesec. Eno večjih, v Pomurski regiji pa največjo sončno elektrarno s priključno močjo 1 megavata, so v prvi polovici januarja letos odprli v Gornji Radgoni, in sicer na strešnih površinah podjetja Arcont. Družba Bisol je na njih postavila 4272 polikristalnih fotonapetostnih modulov, ki bodo predvidoma proizvedli 1,1 gigavatne ure električne energije na leto. Poleg tega bo sončna elektrarna na leto prihranila 660 ton ogljikovega dioksida in zadostila potrebam po električni energiji 275 gospodinjstev. Kakor je povedal predsednik uprave Bisola Uroš Merc, so za montažo modulov uporabili lastno aluminijasto podkonstrukcijo, elektrarno pa so na distribucijsko omrežje priključili že 22. decembra lani.

Konec januarja pa je deklaracijo o proizvodni napravi iz obnovljivih virov dobila tudi prva integrirana sončna elektrarna v Pomurju, ki jo je lani decembra zgradilo podjetje Plan-net. Elektrarna s priključno močjo 50 kilovatov bo na leto proizvedla več kot 52 MWh električne energije in s tem okolje razbremenila za 33 ton ogljikovega dioksida. Integrirane sončne elektrarne so posebna izvedba sončnih elektrarn, kjer fotonapetostni moduli služijo kot primarna strešna kritina. Po veljavni uredbi s področja obnovljivih virov je integriranim sončnim elektrarnam samo še letos priznan 15-odstotni dodatek k subvencionirani odkupni ceni električne energije.

KOMENTARJI

leopold
15. 12. 2011 06:51

Sončne elektrarne so s strani slovenskega gospodarstva čista izguba. Dodanega dela je zelo malo saj se praktično vse uvaža.Zaslužijo samo prodajalci,preprodajalci in monterji. Razen tega je izdelava celic izredno strupena tehnologija in za izdelavo celic se porabi (na Kitajskem) več energije kot se bo proizvedlo. Moč,ki jo dobimo iz take elektrarne je maksimalna samo nekaj deset minut in to še motijo oblaki in razna umazanija na strehi. V Nemčiji zavarovalnice že zaračunavajo mastne denarje za zavarovanje hiše proti požaru. Gasilci namreč ne morejo gasiti take hiše,če se kaj vname saj imate na strehi napetost okrog kilo Volta in to z vodo ne morete polivati!!!. Elektrodistributerjem pa takšne elektrarne povzročajo samo težave zaradi nihanja napetosti in na omrežju se zato pojavljajohude motnje.To bodo kompenzirali z dvigom cene elektrike.drugače ne bodo mogli zagotavljati kvalitetne dobave. Če računamo še stroške,ki bodo nastali ob razgradnji teh modulov čez 10 let ali več ( to je izredno strupena tehnologija- pomislimo samo kakšne težave imamo z azbestno kritino ). Veter bi bil v naših razmerah že bolj primeren saj piha tudi ponoči. Žal pa so okoljevarstveniki vse to blokirali.Bojim se, da so za nas edina rešitev mali vodni viri ali pa nuklearka. Alternativa je samo še, da si umivamo noge v mrzli vodi.

Antjest
10. 8. 2011 12:48

Sončne elektrarne so razmetavanje davkoplačevalskega denarja. Brez subvencij so in bodo vedno nerentabilne, kar pomeni da bomo plačevali dražjo energijo zaradi subvencij. Poleg tega je skrajno nezanesljiva glede proizvedene količine energije. Vršna energija iz drugih virov je bistveno cenejša in zanesljiva. Mi "pametni" evropejci se gremo neko ekologijo, medtem ko se ves ostali ostali svet za to ne zmeni in se tudi nikoli ne bo. Mi Slovenija bomo pa pridno plačevali CO2 kupone npr.švabom, da bodo oni selili proizvodnjo na Kitajsko, kjer CO2 tax nimajo in se ne sekirajo za okolje. Skratka še en način neokolonializma, da razviti evropski zahod živi na račun vzhoda.

Tinka
20. 4. 2011 14:17

Povračilna doba električne energije, ki se uporabi pri proizvodnji modulov in njihovi reciklaži ter postavitvi sončne elektrarne, se pri delovanju elektrarne povrne povprečno že v enem letu in pol. V vseh resnejših študijah so podani natančni izračuni, tako da sončna elektrarna hitro povrne energijo, ki jo je porabila za svojo postavitev.

Vesna
9. 3. 2011 13:47

Pozabljate da je za to, da takšno sončno elektrarno postavimo (proizvodnja sončne celice, montaža, prevoz ipd) potrebno veliko več energije, kot jo na koncu elektrarna v celem življenjskem obdobju proizvede. Plus to da je kopanje rude, ki jo zato potrebujemo zelo neekološka dejavnost. Skupaj to pomeni da je sončna elektrarna veliko manj ekološka kot pa se mogoče zdi, zato previdno z optimizmom in dimom iz sosednjih dimnikov, ker se kaj lahko izkaže da velja ravno obratno, kot si zamišljate.

Miha Novak (Šoštanj)
1. 3. 2011 20:22

Jaz samo sosedni dimnik pogledam, pa se lahko samo zjokam. Kmalu pa zaradi vsega tega dima ne bo niti ene elektrarne več :(

Ana
28. 2. 2011 21:51

Res je. Če ne bomo vsi skrbeli za planet, ga kmalu ne bo več :(

Johnny
27. 2. 2011 11:43

Varčna energija, lepša prihodnost. Bravo!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE