1. 6. 2012 | Besedilo: A. S.
Kakovost kopalnih voda v Sloveniji na visoki ravni
1. 6. 2012 | Besedilo: A. S.
Kakovost slovenskih morskih in sladkovodnih kopalnih voda na splošno ostaja na visoki ravni, so sporočili z Ministrstva za kmetijstvo in okolje. Po kakovosti izstopajo vode na morju, že tri leta zapored dosegajo popolno skladnost celo s strožjimi – priporočenimi zahtevami. Na celinskih vodah stalnega mikrobiološkega onesnaženja ne zaznavamo, je pa kakovost spremenljiva, odvisna od meteoroloških in hidroloških pogojev.
Po kakovosti izstopajo vode na morju, ki že tri leta zapored dosegajo popolno skladnost celo s strožjimi – priporočenimi zahtevami, sporočajo z Ministrstva za kmetijstvo in okolje. Na celinskih vodah stalnega mikrobiološkega onesnaženja ne zaznavajo, je pa kakovost spremenljiva, odvisna od meteoroloških in hidroloških pogojev.
Na seznamu slovenskih kopalnih voda je trenutno 48 voda. Mednje sodijo vode naravnih kopališč z upravljavci in vode v območjih prostega kopanja, tako imenovana »kopalna območja«, ki nimajo upravljavca. Lani je bil na kopalnih vodah vzpostavljen sistem spremljanja in analiziranja dogajanja na prispevnem območju med kopalno sezono.
Z novim, zahtevnejšim načinom upravljanja kakovosti kopalnih voda, ki nov poudarek daje preventivnemu delovanju, je nastopila tudi večja potreba po sodelovanju vseh resorjev, ki vsak na svojem področju doprinesejo k varnemu in zdravemu kopanju. Naloge sodobnega, celovitega načina upravljanja kopalnih voda tako segajo na področja varstva okolja, zdravja, pa tudi obrambe in zaščite ter notranjih zadev.
Kopalne vode v Evropi morajo izpolnjevati standarde, opredeljene v direktivi o kopalnih vodah, ki je bila sprejeta leta 2006, izvajati pa jo je treba začeti najpozneje decembra 2014. Evropska unija vsako leto izda zbirno poročilo o kakovosti kopalnih vod, pripravljeno na podlagi nacionalnih poročil, ki ji jih morajo države članice poslati do konca preteklega leta. V poročilu za leto 2012 so zbrani podatki za vseh 27 držav članic EU, Hrvaško, Črno goro in Švico, ki so spremljale in poročale o kakovosti svojih kopalnih voda, večina že v skladu z novimi določbami.
V laboratorijih je bila preverjena prisotnost določenih vrst bakterij, vključno z intestinalnimi enterokoki in bakterijo Escherichia coli, ki lahko kažejo na onesnaženost, zlasti z odplakami ali živalskimi iztrebki. Kopališča so lahko ocenjena kot ustrezna glede na zavezujoče vrednosti, ustrezna glede na strožje priporočene vrednosti ali neustrezna.
Evropski državljani lahko kakovost vode na svojih najljubših kopališčih preverijo v Evropskem informacijskem sistemu za vode (WISE). S te spletne strani si lahko prenesejo zbrane podatke ali si na njej ogledajo interaktivne zemljevide. Na spletni strani Eye on Earth lahko državljani tudi poročajo o stanju lokalnih vod. Slovenski državljani lahko kakovost vode na slovenskih naravnih kopališčih preverijo na spletni strani Agencije RS za okolje o kopalnih vodah.