Slovence najbolj skrbi za zrak, za biodiverziteto pa ne pretirano

17. 9. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela

Eurobarometer, okolje

Za 99 odstotkov Slovencev je zaščita okolja zelo pomembna, je ugotovila septembra objavljena javnomnenjska raziskava Eurobarometer, posvečena stališčem državljanov EU do okolja. Po osebnem odnosu do okoljskih vprašanj sodimo tako Slovenci pod sam vrh, kamor so se uvrstili Švedi. Med njimi je kar 100 odstotkov vprašanih odgovorilo, da je to zanje zelo pomembno področje.

Med narode s podobnim osebnim odnosom do okolja se uvrščajta še Malta z 99 in Ciper z 98 odstotki, najniže na lestvici pa so prislali Poljaki in Romuni, v presenetljivi družbi naših sosedov Avstrijcev (vsi s po 91 odstotki). Preostali naši sosedi Italija in Hrvaška sta s 95 in 93 na sredini lestvice.

Slovenci so kot ključen okoljski problem najpogosteje izbrali onesnaženje zraka (60 odstotkov), enako kot prebivalci naših sosed,sledita mu onesnaženje vode in čedalje večje količine odpadkov; visoko na lestvici s sta tudi onesnaženje zaradi kmetijstva (40 odstotkov) in pomanjkanje pitne vode (39 odstotkov), medtem ko jih izguba ali zmanjšanje števila vrst in njihovih življenjskih prostorov ter naravnih ekosistemov ne skrbe pretirano. Na ravni EU je zadnji problem kot enega od ključnih izpostavilo 26 odstotkov vprašanih, v Sloveniji pa 17 odstotkov. Največjo zaskrbljenost za biodiverziteto so pokazali na Švedskem (50 odstotkov), najnižjo pa v Litvi (11 odstotkov).  

V povprečju Evropejce najbolj skrbi onesnaženje zraka, zatem vode, naraščajoče količine odpadkov, obremenjenost izdelkov za vsakdanjo rabo s kemikalijami, kmetijsko onesnaženje, pomanjkanje pitne vode, zmanjšanje števila vrst in urbani problemi (vštevši promet) pa so že proti dnu lestvice. Slovenci smo po svojih stališčih podobni evropskemu povprečju, saj smo kot so kot ključen okoljski problem najpogosteje izbrali onesnaženje zraka, potem onesnaževanje vode, naraščajočo količino odpadkov, kemikalije v izdelkih za vsakdanjo rabo, kmetijsko onesnaženje in pomanjkanje pitne vode ... Je pa zanimivo, da sodimo med tiste evropske narode, ki menijo, da je skrb za okolje eden bistvenih dejavnikov ekonomske rasti. Skupaj s Portugalci, Ciprčani, Grki presegamo statističnega Evropejca, še bolj pa denimo svoje sosede Avstrijce in denimo Nemce.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE