Bivak pod Skuto

17. 8. 2015 | Besedilo: A. Z.

bivak, arhitektura, gore

Pod Skuto, 2532 metrov visoko goro, ki se nahaja v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp, je nastal nov bivak – zatočišče za planince. Gre za projekt, ki je nastal ob sodelovanju biroja OFIS arhitekti, AKT II iz Londona, ŠD Freeapproved, PD Ljubljana Matica ter bostonske univerze Harvard.

Ameriški študentje so pod mentorstvom slovenskih arhitektov Roka Omana in Špele Videčnik iz biroja OFIS Arhitekti pripravili štirinajst projektov bivakov v slovenskih gorah in ta je prvi realizirani. Različne koncepte so pripravili na osnovi tradicionalnih slovenskih alpskih arhitektu, stavbnih elementov, materialov, struktur in oblik. Oblika in nekateri detajli so po nasvetu alpinista Anžeta Čokla delno spremenjeni in prilagojeni konkretni rabi, zahtevnim razmeram ter boljši funkcionalnosti. "Izbrana je bila različica, ki najbolje povzema karakter strme dvokapnice in označuje številne tradicionalne lesene gradnje v slovenskih gorah," pojasnjujejo ob predstavitvi bivaka.

Bivak pod Skuto sestavljajo trije moduli. Vhodni modul je namenjen vstopu, hrambi opreme in pripravi obroka. Srednji omogoča spanje in je s klopmi hkrati tudi prostor za druženje. V zadnjem je pograd namenjen izključno spanju. Z obeh strani se preko panoramskega stekla odpira pogled v dolino Kamniške Bistrice ter na severni strani na Skuto in okoliške gore.

Projekti v visokogorju predstavljajo poseben izziv arhitektom, statikom in oblikovalcem, saj razmere, ki jih pogojujejo veter, sneg, nevarnost plazov, razgiban teren, pripekajoče sonce in divji viharji, narekujejo posebne arhitekturne oblike in zasnove konstrukcije. Bivak predstavlja prvinsko obliko in simbol zavetja. Namenjen je začasnemu zatočišču pred slabim vremenom, pa tudi za počitek ob napornih plezalnih ali pohodnih turah. "Oblikovanje interierja narekuje skromnost, ki je povsem podrejena funkciji, saj mora v minimalnem prostoru zagotavljati zavetje in prenočišče tistih, ki se vanj zatečejo. Zunanjo obliko in izbor materialov pa pogojujejo ekstremne razmere v visokogorju," pojasnjuje arhitekta Špela Videčnik.

Kljub majhnosti iz vidika načrtovanja, logistike in umestitve, je bil projekt bivaka pod Skuto po besedah arhitektke zahteven izziv za vseh preko 50 sodelujočih, povečini strokovnjakov, ki imajo izkušnje z gradnjami v bistveno večjih merilih. "Lega v visokogorju narekuje spoštovanje naravnih danosti. Objekt mora biti fiksiran tako, da se skala in teren ohranjajo in čim manj poškodujejo. Izbor materialov, barv in struktur mora slediti naravnemu ambientu, v katerem se objekt nahaja," po pojasnjuje arhitekt Rok Oman.

Pri gradnji bivaka je sodelovalo več kot 50 strokovnjakov, pretežni del finančnih sredstev tega mednarodnega visokogorskega projekta v slovenskih gorah pa so prispevali sponzorji in donatorji iz tujine.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE