18. 11. 2012 | Besedilo: A. Z.
Mesto prihodnosti
18. 11. 2012 | Besedilo: A. Z.
V Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) bodo 21. in 22. novembra 2012 potekala predavanja in delavnica Mesto prihodnosti – ustvarjanje življenjskega prostora. Dogodek je del projekta, ki se je začel leta 2011 na pobudo Nemškega arhitekturnega muzeja in Goethe Instituta, namenjen pa je podpori prebivalcem pri urejanju kakovostnejšega javnega prostora v njihovih soseskah. Predmet projekta v Ljubljani bo četrt Šiška.
Projekt se odziva na dvojnost razvoja ožjih mestnih središč in perifernih območij v evropskih mestih in išče stične točke ter skupne izkušnje v mestih Talinn (Estonija), Vilnius (Litva), Wroclaw (Poljska), Sluknov (Češka), Bratislava (Slovaška), Budimpešta (Madžarska), Ljubljana (Slovenija) in Riga (Latvija). Medtem, ko so se mestna središča v teh mestih hitro razvila v privlačna območja urbane raznolikosti in različnih rab, se že območja neposredno ob njih pogosto spopadajo z izgubo nekaterih preteklih funkcij, upadom ponudbe lokalnih storitev in nesorazmerno manjšimi možnostmi za vlaganja v javni prostor. Ti dve nasprotujoči si tendenci na geografsko majhnem območju odražata nasprotje konceptu nepretrgane rasti mest, ki je globoko zakoreninjen in še vedno narekuje razmišljanje na različnih nivojih načrtovanja. V novih pogojih vztrajanje pri tem konceptu lahko predstavlja tudi oviro na poti mest k napredku. Hkrati pa, če nove razmere postanejo predmet pozitivnega premisleka, lahko predstavljajo izhodišče utopične družbene in ekološke kritike sodobnega mesta. Če pogledamo na ta način, prihodnost evropskih mest ne leži nujno v vseprisotni urbani ekspanziji, temveč v neke vrste urbani regeneraciji in v trajnostnem pristopu k modernizaciji obstoječih urbanih struktur.
Začetek delavnice bo v sredo, 21. novembra ob 10. uri, in sicer bo zbor udeležencev pred Goethe Inštitutom v Centeru Tivoli na Bleiweisovi 30, sledil bo sprehod po nabrežjih Ljubljanice in Šiški, obisk Kreativne cone Šiška in Kina Šiška. Ob 18. uri bodo predstavitvena predavanja vabljenih udeležencev v MAO.
V četrtek se bo delavnica začela ob 9. uri v MAO, ob 14. uri pa bo predstavitev rezultatov delavnice. Dvodnevni program delavnice bo odprt za javnost in brezplačen. Za delavnico so obvezne prijave na infobio@mao.si ali na telefonsko številko 01 5484 274. Za popoldanska predavanja in predstavitev rezultatov delavnice pa se ni treba prijaviti.