25. 4. 2013 | Besedilo: A. Z.
Razstava: Pod skupno streho
25. 4. 2013 | Besedilo: A. Z.
Nocoj ob 20. uri bodo v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje (MAO) odprli razstavo Pod skupno streho: moderne javne zgradbe iz zbirke MAO in drugih arhivov. Razstava predstavlja 40 del, ki ponujajo vpogled v zgodovino javnih zgradb v Sloveniji, ohranjeno v depojih MAO in drugih arhivih. Kustosi razstave so Matevž Čelik, Maja Vardjan, dr. Bogo Zupančič.
Razsatva, kot pravijo v MAO, prikazuje širok razpon arhitekture javnih projektov, od mestnih kopališč, zgrajenih med obema vojnama, šolskih zgradb, s katerimi so se v sredini 20. stoletja vzpostavljala nova merila za učno okolje, novih upravnih zgradb, s katerimi se je reprezentirala država, do skrbno načrtovanih ureditev arheoloških najdišč v mitske prostore zgodovine, železniških postaj, ki so pomenile sodobna transportna vozlišča, in hotelov, ki so jih v nekdanji državi gradile občine, da bi razvijale turizem.
Javne zgradbe tvorijo ključna poglavja v zgodovini slovenske arhitekture in so najpomembnejši del arhitekturne zbirke MAO. Zbirka vsebuje arhitekturne arhive in zapuščine, ki so jih od konca sedemdesetih let 20. stoletja Arhitekturnemu muzeju Ljubljana podarili arhitekti, njihovi sorodniki in drugi darovalci. V depojih so shranjene risbe, makete, raznoliko fotografsko gradivo in druga dokumentacija, vključno s številnimi originalnimi načrti javnih zgradb, med katerimi jih bo večina prvič na ogled javnosti.
Projekti javnih zgradb, ki so ključni za razvoj slovenske arhitekture stojijo po vsej Sloveniji: na priemr prva moderna šola v Murski Soboti, ki jo je arhitekt Feri Novak zasnoval v skladu z Le Corbusierjevimi petimi točkami sodobne arhitekture, bolnišnica v Izoli, v katero je Stanko Kristl vgradil najsodobnejša dognanja o organizaciji zdravstvenih objektov, hotel Kanin v Bovcu, še vedno nepreseženi turistični arhitekturi Janeza Lajovica, ki s tankočutno oblikovanim profilom sledi strminam Posoških gora.
Poleg projektov, ki jih v svoji zbirki hrani MAO, so gradivo za razstavo prispevale tudi druge institucije, ki hranijo arhitekturne arhive: Plečnikova zbirka Muzeja in galerij mesta Ljubljane, Narodna galerija, Pokrajinski arhiv Maribor, arhiv Slovenskih železnic, arhiv Fakultete za arhitekturo, arhiv RTV Slovenija in arhiv Osnovne šole I. Murska sobota. Pomemben del projektov na razstavi prihaja iz osebnih arhivov arhitektov Stanka Kristla, Janeza Lajovica, Milana Miheliča in Savina Severja.
Razstavo, ki bo na ogled do 15. septembra, bodo spremljali številni dogodki, vodeni ogledi, nedeljske ustvarjalnice in MAO debate.