21. 1. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Biotehniški center Naklo se bo kot prvi lotil poučevanja o zelenih stenah
21. 1. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA
Biotehniški center Naklo se je v sodelovanju s partnerji iz Slovenije, Velike Britanije in Nizozemske lotil oblikovanja prvega izobraževalnega modula za učenje o zelenih stenah. Kot pravi vodja projekta Martina Kramarič, tovrstne stene postajajo trend v svetu, izobraževanj za pridobitev znanj o njihovem vzdrževanju pa doslej v Evropi še ni.
V Biotehniškem centru Naklo so se zato lotili projekta, poimenovanega Vertical Plant Life. V sodelovanju z blejskim podjetjem Humko so postavili notranjo zeleno steno, ki so jo danes tudi uradno odprli, prihodnji mesec pa se bodo lotili še postavitve zunanje stene.
Kot je ob današnjem dogodku izpostavila Martina Kramarič, gre za pripomoček, ki ga bodo dijaki, študenti in ostali udeleženci izobraževanj uporabljali pri usposabljanju s področja postavitve in vzdrževanja vertikalnih vrtov.
Najprej pa morajo v okviru projekta, ki se je začel izvajati septembra lani, razviti inovativni izobraževani modul in o njem izobraziti predavatelje, ki bodo lahko svoje znanje nato prenašali na dijake in študente. Modul bodo v izobraževalne programe vključili s prihodnjim šolskim letom.
Pri snovanju izobraževalnega modula so se povezali tako s podjetjem Humko, ki se ukvarja z izdelovanjem tovrstnim sten, kot tudi z izobraževalnimi ustanovami v Veliki Britaniji in na Nizozemskem. Tudi tam bodo postavili zelene stene in poučevali o njihovem zasajanju in vzdrževanju, saj gre, kot pravi Kramaričeva, za zelo iskano znanje.
Glede na trenutne demografske spremembe se napoveduje, da se bo do leta 2050 delež urbanega prebivalstva zvišal na 80 odstotkov. Eden osrednjih namenov projekta, ki je sofinanciran iz evropskega programa Erasmus+ in bo trajal do avgusta 2017, je tudi osveščanje o pomenu ozelenjevanja urbanih okolij.
Zelene stene, v katere je mogoče zasaditi tako okrasne kot užitne rastline, bogatijo mesta z rastlinjem in pomembno vplivajo na kakovost življenja. Notranje stene pa izboljšujejo kakovost zraka v prostoru ter uravnavajo sezonska nihanja temperature in vlage.
Okoljski in ekonomski učinki zunanjih in notranji zelenih sten so zmanjšana poraba energije kot posledica boljše termoizolacije, izboljšanje kakovosti zraka, upravljanje z vodnimi viri in izboljšanje splošnega počutja prebivalcev.
Kot pravi direktor Biotehniškega centra Naklo Marijan Pogačnik, je projekt zelenih sten dodatna pridobitev za udeležence izobraževalnih programov s področja hortikulture. "Želimo, da preko tisoč mladih, ki se tukaj šola, dobi odlične možnosti za delo in uspeh na svojem področju. Zato se trudimo, da bi ustvarili okolje, kjer bi njihove talente prepoznali in nadgradili," je pojasnil.
Skupaj se v centru izobražuje 862 dijakov in 250 študentov, v zadnjih letih pa opažajo predvsem povečan interes mladih za živilske programe, kot sta slaščičar in pek.