11. 9. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar
vertikalni vrt, Družinski center Mala ulica, Humco, mateja panter, toplovodna vrtina, Špela kuhar
Prvi javni vertikalni vrt je namenjen otrokom
11. 9. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar
vertikalni vrt, Družinski center Mala ulica, Humco, mateja panter, toplovodna vrtina, Špela kuhar
Družinski center Mala ulica v Ljubljani ima novo pridobitev, vertikalni zunanji vrt na fasadi tistega dela stavbe, ki meji na otroško igrišče. Nastal je po zamisli arhitekt Mateje Panter in Špele Kuhar, ki sta ustvarili že pravljični svet predšolskim otrokom namenjenega centra v središču Ljubljane. Po svojem patentiranem sistemu zelenih sten ga je izvedlo blejsko podjetje Humko. Gre za prvi vertikalni vrt na javnem prostoru v Sloveniji, denar zanj je prispevala mestna občina Ljubljana.
Vertikalni vrt je močan element otroškega igrišča. Na njem se površine, zasajene s trajnicami za bolj senčna rastišča (krvomočnice, okroglolistna pijavčnica, hakonska trava Aurea), ki jim za zdaj poskusno delajo držbo različne sorte origana in jagode, izmenjujejo s ploskvami in obešenimi elementi, ki predstavljajo element vode, oblakov in kapelj ter glasbilo z ribami. Vertikalni vrt skupno prekriva 71 kvadratnih metrov fasade, narejen pa je iz panelov za navpične zasaditve, odpornih na zunanje vplive in po koncu življenjske dobe v celoti razgradljivih. Rastline so posajene v žepke, v katere je oblikovana njihova površina in v katerih je za rastni substrat uporabljena posebna kamena volna Ecose podjetja Knauf Insulation.
Vertikalni vrt v okviru Družinskega centra je tudi eksperiment, saj bodo z njim preizkusili možnost preživetja trajnih rastlin v zimski zmrzali. Ker obstoj rastlin v vertikalnih vrtovih med zimsko zmrzaljo najbolj ogroža suša, bo panele grela cevna napeljava s prenosnim medijem, tega pa podtalnica iz 32 metrov globoke vodne vrtine. Temperatura podtalnice trinajst stopinj (oz. malenjkost nižje zaradi temperaturnih izgub pri prehodu na površino) bo panele dovolj ogrelo, da se bo substrat odtalil in bo voda v njem rastlinam dostopna. Manjši del podtalnice bodo uporabili za zalivanje rastlin.
Ne samo, da bo ozelenjena fasada doživljajski in vzgojni element otroškega igrišča in bo s privabljanjem živali vplivala na biotsko pestrost v mestu, pripomogla bo tudi k zmanjšanju energijske porabe stavbe. Poleti jo bodo rastline in cevna napeljava s temperaturo podtalne vode varovale pred pregrevanjem, pozimi pa pred pretiranim ohlajanjem.