3. 5. 2012 | Besedilo: Silvestra Rogelj Petrič, Delo
Vrt, ki nas iz doline prestavi na gorske vrhove
3. 5. 2012 | Besedilo: Silvestra Rogelj Petrič, Delo
Kaj lahko bi rekli, da prvi maj ni le praznik dela, pač pa tudi praznik cvetja, vsaj v Sloveniji – ne le zaradi tradicionalnih rdečih nageljnov, povezanih z delavskim praznikom, pač pa, ker se na ta dan odprejo vrata Juliane, našega najstarejšega alpskega botaničnega vrta.
Letos, že 86. leto zapored, naj bi to »osrečujoče počivališče bogov«, kot ga je označil sloviti ljubitelj gora Julius Kugy, na dobrih dva in pol hektarih pobočja na Kukli ob cesti, ki povezuje Vršič s Trento, nedaleč od cerkvice sv. Marije, pritegnilo pozornost več ljudi. Sredi maja bo namreč obeležilo prvi mednarodni dan očarljivih rastlin in sicer pod okriljem evropske organizacije za raziskavo rastlin EPSO (European Plant Science Organisation).
Kot nam pokaže že bežen pogled na strani novega vodnika z naslovom Alpski botanični vrt Juliana avtorice dr. Nade Praprotnik, že petega po vrsti, namenjenega Juliani, ne bi za ta dan mogli najti bolj primernega mesta. Juliana, čeprav na prvi pogled skromna (v naravnem vrtu ne moreš naravi ukazati, naj se naenkrat pokaže v vsej svoji slikovitosti, pač pa moraš svoja pričakovanja prilagoditi njenim zakonitostim), na svojih tratah, gredicah, v špranjah med skalovjem skriva celo vrsto očarljivih cvetic.
Zakaj je Juliana vredna ogleda, si lahko preberete v četrtkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.