Mesec oblikovanja: Nagrade za najboljše

S podelitvijo oblikovalskih nagrad in odprtjem razstav se je sinoči začel Mesec oblikovanja. Petčlansko strokovno žirijo je najbolj prepričal stol Nico Less, ki so mu podelili nagrado oblikovanje leta 2016. Nagrado za brezčasno slovensko oblikovanje pa je tokrat prejel tekaški smučarski čevelj Alpina Racing Esk Pro.

Stol Nico Less, ki ga je za podjetje Donar oblikoval Primož Jeza Studio (sodelavca Diana Savković in Dušan Sekulić) je z uporabo odpadka kot industrijskega materiala prihodnosti odgovor na potrošništvo in obremenitev okolja ter z uporabo trajnostnih materialov pripomore k zmanjševanju ogljičnega odtisa. "Ponovni razmislek o filozofiji družbeno odgovornega in trajnostnega oblikovanja je privedel studio Primoža Jeze do izdelave enostavnega, a edinstvenega stola iz recikliranega filca (60 odstotkov recikliranih PP plastenk in 40 odstotkov netkanih tekstilnih materialov). Z uporabo toplote in pritiska so dosegli obliko udobnega stola, ki se prilagaja obliki človeškega telesa."

Osnova stola je narejena iz kovine ali lesa, ki materiale in sedež povezuje s trakovi. Stol Nico Less, ki je hkrati poklon velikemu industrijskemu oblikovalcu Niku Kralju, s svojo obliko obuja preprostost, kot je zapisala strokovna žirija v obrazložitvi, prepričal pa jih je zaradi "svoje pregledne in enostavne zasnove, ki se izraža skozi kovinsko konstrukcijo in učinkovite oblikovalske rešitve pri uporabi recikliranega materiala".

Interier leta

V kategoriji javni interier leta 2016 je prvo nagrado prejel Center inovativnega podjetništva Nove Ljubljanske banke Ateljeja Vozlič (Vesna Vozlič Košir in Matej Vozlič). "Novi interier je spoštljivo umeščen v dostojanstveni Ravnikarjev ambient iz sivega granita. Kljub spoštljivi drži do obstoječega pa ustvarja prostorski eksperiment, ki pozitivno vpliva tako na identiteto banke kot tudi na razvoj družbe in podjetništva. Prilagodljivost prostorskih situacij in funkcij navdušuje tako oblikovno kot tudi funkcionalno. Drzno oblikovana in natančno izdelana oprema ter umestitev nekaterih recikliranih kosov pohištva kažeta jasno in izpiljeno držo avtorjev, ki je navdušila vse člane žirije," so zapisali v obrazložitvi nagrade javni interier.

Žirijo pa je zaradi svežega pristopa k oblikovanju interierjev navdušil tudi projekt studia Trash Design, ki je za notranjo opremo v upravni stavbi RCERO Ljubljana uporabil odpadne materiale.

V kategoriji zasebni interier so nagrado podelili biroju Sadar + Vuga (Jurij Sadar, Boštjan Vuga, Tina Hočevar) za stanovanje SP v Ljubljani. "To stanovanje nekateri ljubijo, drugi sovražijo. Je nesporen celostni dosežek oblikovanja interierja, ki ustvarja popolne kontraste. Po eni strani mrzlo, sterilno, čisto, po drugi strani žlahtno, seksualno, razkošno. Kontrastno doživetje dveh polov stanovanja je nesporno navdušilo vse člane žirije. Izvedba nekaterih detajlov in izbor materialov sta komisijo razdelila, a hkrati sprožila plodno diskusijo o pomenu celovitih in vsebinsko zaokroženih interierjev. To stanovanje zagotovo pomeni enega boljših celostno dovršenih stanovanjskih interierjev zadnjih let," je v obrazložitvi zapisala strokovna komisija.

Tudi v tej kategoriji so se odločili še za posebno omembo, in sicer stanovanja AB na Dunaju, ki so ga zasnovali Kombinat arhitekti. Gre za stanovanje, ki ga po mnenju žirije odlikuje lahkotna in hkrati privlačna oprema iz lesa, ki ustvarja prijeten prostor za bivanje. "Najbolj navdušujoča intervencija v stanovanju je dolg pult, ki je kuhinja, delovna površina in klop obenem," še pojasnjujejo.

Brezčasno oblikovanje

Letos so nagrado brezčasno slovensko oblikovanje podelili Studiu Miklavc za tekaški smučarski čevelj Alpina Racing Esk Pro. Sodelovanje Jureta Miklavca z Alpino se je začelo leta 1998, prednosti Alpininih tekmovalnih čevljev pa so podjetju zagotovile izjemen poslovni uspeh v svetu in doma. Nagrajeni izdelek pomeni vrh uspešnega sodelovanja Studia Miklavc z internimi Alpininimi strokovnjaki, navajajo v utemeljitvi.

Nagrade za perspektivne
Nagrade perspektivni, namenjene študentom, so dobili: za industrijsko oblikovanje Žan Brezec z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) ter Lucija Potočnik in Anja Črnič s Fakultete za dizajn.

Za arhitekturo so enako nagrado dobili Kaja Todorovič s Fakultete za arhitekturo, Miha Bevc z ALUO ter študenti Fakultete za dizajn Anja Rakun, Doroteja Kavaš, Larissa de Cavwer, Matej Mlinar, Mirna Miklić, Teja Vrankar, Žiga Deršek, Agnieszka Žuchlinska, Ana Pišot, Nuša Švara, Tina Nunar in Živa Turk.

Na področju modnega oblikovanja so bili z nazivom perspektivni nagrajeni Nejc Šubic z ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete in skupina pH 15 s sodelavci z iste fakultete, Zala Kontrec ter Andreja Najvirt s Fakultete za strojništvo v Mariboru in Polona Roblek s Fakultete za dizajn.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE