Sejem Ambient – izbor uredništva: Domače zgodbe

16. 11. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Tomi Lombar, arhiv sejma in A. Z.

sejem ambient, pohištveni sejem, uredniški izbor

Sprehodili smo se med razstavnimi prostori sedemindvajsetega sejma pohištva Ambient Ljubljana na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani in zdaj predstavljamo izdelke, ki so na nas naredili največji vtis, naj bo zaradi inovativne oblike, izbora barv in materialov ali zanimive ideje.

Pohištvo Moj hobi

Družinsko podjetje Moj hobi ima dolgo tradicijo mizarskih storitev, tokrat pa so na sejmu predstavili sodobno zasnovano in po meri narejeno pohištvo: kuhinjo v kubusu, jedilno mizo s klopmi in posteljo s komodo ter garderobno omaro. Kuhinjo so si zamislili kot kubus, ki lahko stoji sredi prostora. Temne ličnice so izdelane iz MDF-plošč, ki so obdelane tako, da nastane učinek table, po kateri se lahko piše s kredo. To dopolnjujejo furnirani deli v naravnem odtenku lesa, notranjost kuhinje pa je iz vezane bukove plošče. Jedilno mizo in klopi delajo posebne kovinske noge, medtem ko ima postelja noge na sredini in vgrajeno osvetitev, zato se zdi, kakor da lebdi. Celotno zasnovo pohištva povezujejo bakreni detajli.

Delovna miza Homework, 
oblikovalka Maja Repotočnik

Mlada oblikovalka Maja Repotočnik si je zamislila rešitev za majhna stanovanja, kjer se funkcije prepletajo, pogosto pa zmanjka prostora za delovni kotiček. Delovna miza Homework simbolizira delo in dom, pravi oblikovalka, ki jo zanimata tako industrijsko oblikovanje kot širši pogled nanj. Z delovno mizo, ki ima predal in prostor za računalnik oz. delo, hkrati rešuje vprašanje kablov, ki jih je skrila v poseben del. Miza je izdelana iz brezove vezane plošče, noge pa iz bukovega lesa. »Ko te obisk preseneti sredi dela, ves ustvarjalni nered hitro skriješ in pozneje nadaljuješ tam, kjer si ostal,« pravi avtorica delovne mize, ki se lahko uporablja tudi kot jedilna.

Kolekcija Steelline 
magnet, 3S design

Družinsko podjetje 3S design, ki ga sestavljajo arhitektke Maca, Kaja in Lana Strle, razvija kovinsko pohištvo, zasnovano po načelih minimalističnega in uporabnega dizajna, nevtralnih barv in modularne izvedbe, tako da omogoča številne kombinacije. Na sejmu so postavile na ogled sestav, ki je primeren za otroške sobe in predsobe. Osnova je tri milimetre debela kovinska plošča različnih mer, ki se pričvrsti na steno, nanjo pa se z magneti pritrdi vrsta modulnih poličk, držal in obešal. »Posamezne elemente lahko preprosto prestavljamo po osnovni plošči, brez uporabe kakršnega koli orodja. Potrebščine so postavljene in urejene tako, da so videti kot okraski,« pravijo arhitektke iz studia 3S design. Nosilnost posameznega elementa je do dva kilograma (po naročilu izdelajo tudi elemente z večjo nosilnostjo). Kovinski elementi, ki so jih predstavile na sejmu, so prašno barvani v antracitni odtenek, dopolnjujejo jih leseni dodatki iz hrastovega lesa, ki so ročno oljeni. Vsi izdelki nastajajo v domači delavnici, saj kakor pravijo sogovornice, želijo širiti kulturo slovenskega oblikovanja in ohraniti tradicijo proizvodnje.

Kuhinja, podjetje Omarica, arhitektka Nives Kos

Za kuhinjo, ki ima na belih ličnicah odtis listov ginka, je bilo seveda navdih prav to trdoživo in lepo drevo. Arhitektka Nives Kos si je želela zasnovati kuhinjo na sodoben način. Tako kot se drevo ginka v naravi kaže v vsej svoji lepoti, si tudi sogovornica želi, da pohištvo oz. kuhinja v stanovanju pripoveduje zgodbo, ohranja svojo lepoto in brezčasnost za prihodnje generacije. Za visokimi belimi ličnicami se skrivata notranjost iz polnega lesa in vse udobje, ki ga omogoča sodobna kuhinja. Dopolnjuje jo prostostoječ delovni otok v kombinaciji lesa in imitacije betona.

Ležišče iz slovenske konoplje, Slovenska postelja

Ležišče iz slovenske ekološko pridelane konoplje je rezultat razvoja v podjetju Slovenska postelja. Vrhnja plast ležišča je iz prešitih konopljinih vlaken, to dopolnjujejo plasti lateksa, jute in vzmetenje iz razmagnetenih žepastih vzmeti v dvojnem jeklenem okvirju. Kakor pojasnjujejo v podjetju, je ležišče primerno za vse, tudi za alergike, saj je konoplja odporna proti pršicam, plesnim in bakterijam, prav tako ima dobre absorpcijske lastnosti in tudi nizek ogljični odtis.

Zofa Sky, Žakelj

V poplavi nevtralnih sivih, črnih, belih in bež odtenkov, v katerih so zadnja leta praviloma sedežne garniture in njihovi pripadajoči deli, je rumena barva prava poživitev za oči. V družinskem podjetju Žakelj z dolgoletno tradicijo so se odločili med svojo ponudbo na ogled postaviti tudi zofo Sky v živahnem rumenem odtenku, ki jo dopolnjuje naslonjalo v tkanini z retro vzorcem. Primerna je za poslovne prostore, lepo pa bi najbrž poživila tudi kakšno domačo dnevno sobo.

Govorilnica Chat Loop, Desnahemisfera, podjetje Donar

Podjetje Donar s priznanimi slovenskimi oblikovalci že vrsto let razvija rešitve, ki sledijo spremenjenim načinom dela in spodbujajo drugačno, kreativno uporabo prostorov, in ob tem v ospredje postavlja tudi pomen recikliranih in trajnostno usmerjenih materialov v pohištveni industriji z izdelki iz recikliranega filca. Tokrat so med drugim postavili na ogled govorilnico Chat Loop, ki so jo oblikovali v studiu Desnahemisfera. Chat Loop je sodobna interpretacija vsem znane telefonske govorilnice, ki omogoča pogovor v glasnih prostorih ali glasno govorjenje po telefonu. Poleg zasebnosti pogovorov ponuja še možnost polnjenja mobilnega telefona ali tablice, ima pa tudi leseno poličko, če je ob telefoniranju treba na hitro kaj zapisati.

Klopca odKlop, Marko Pajnik, Goriška hiška

Simpatično leseno klop je Marko Pajnik, ki se je predstavil na borzi oblikovanja Top ideje, oblikoval iz starih hrastovih vratnih okvirov. Avtor gradi hišo in piše blog o tem, med čakanjem na gradbeno dovoljenje pa sta se z ženo lotila lesenih projektov. Kakor lahko preberemo na njunem blogu Goriška hiška, sta se odločila, da bosta večino kosov notranje opreme izdelala kar sama. Tako je iz recikliranih materialov nastala lesena klop.

Stol Mushy, oblikovalec Sebastjan Štarkel

Oblikovalec Sebastjan Štarkel je zasnoval aktivni stol, ki spodbuja aktivno in pravilno sedenje tako otrok kot odraslih. Patentirano gibljivo sedalo je odel v prikupno obliko in vzorec mušnice.

Kolekcija NuNo, oblikovalec Jernej Mali

Akademski kipar in restavrator Jernej Mali snuje izdelke iz kamna, lesa, keramike in umetnih mas. Kolekcija NuNo se je začela z vazami, ki so nastale kot eksperiment s polipropilensko folijo. Osnova vaze je na folijo iz polipropilena lasersko izrisana mreža trikotnikov (sestavijo se v šestkotnik, ta pa je iz japonskega origamija), ki jo oblikuje v tulec, zalije s posebno maso in na koncu pobarva. Zdaj po tem principu snuje še druge predmete za dom, kot so svetila. »NuNo je konceptualna zasnova, ki išče potenciale z ročnim zgibanjem kalupa in vlivanjem mase, katerega rezultat sta natančna geometrijska zunanjost in naključna oblika notranjosti,« pravi avtor.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE