21. 5. 2015
Slovenska klop v Strasbourgu
21. 5. 2015
Prihodnji teden bodo v središču Strasbourga uradno odprli instalacijo prvih osmih evropskih klopi, med katerimi je tudi slovenska Klop ljubezni (Love bench), ki sta jo oblikovali oblikovalka Anka Štular in arhitektka Mateja Panter. S Klopjo ljubezni sta avtorici prepričali žirijo na mednarodnem oblikovalskem natečaju Bancs de l`Europe, odprtem za oblikovalce evropskih držav, na katerem so med 28 prispelimi deli izbrali osem klopi.
Slovenska Klop ljubezni je izdelana iz masivnega slovenskega macesnovega lesa, krasi pa jo vzorec idrijske čipke. "Želeli sva predstaviti sodoben evropski element, ki presega globalno oblikovanje prav z implementacijo simbolov slovenske tradicije. Klop je tehnološko plod slovenskega znanja, izdelana iz masivnih lepljenih letev domače raslega macesna in dekorirana s peskanim elementom, ki ponazarja idrijsko čipko. Klekljano čipko že stoletja izdelujejo v Idriji in je pomemben del slovenske in svetovne kulturne dediščine. Želeli sva predstaviti Slovenijo kot oblikovalsko ozaveščeno državo, ki ceni lastno tradicijo. Čeprav pojavnost klopi deluje enostavno, je sam izdelek plod temeljitega razmisleka," pravita oblikovalka Anka Štular in arhitektka Mateja Panter.
Klop je po njunih besedah zasnovana trajnostno, saj je izdelana iz manjših lesenih kosov, ki ostanejo pri izdelavi veliko razponskih lepljenih nosilcev. Prav tako ne zahteva posebnega vzdrževanja. Izdelali so jo v slovenskem podjetju Hoja. "Pri oblikovanju klopi sva razmišljali o odnosu med javnim in osebnim, med tradicionalnim in sodobnim, med izčiščenim in dekorativnim … Robustno urbano pohištvo sva povezali z drobnim elementom srčaste čipke, ki nakazuje intimni aspekt posedanja po javnih klopeh: zaljubljenci, hranilci golobov, mame z otroki," pojasnjujeta avtorici ozadje nastanka Klopi ljubezni.
Oblika klopi po njunih besedah omogoča samooblikovanje, modularna zasnova, ki izhaja iz enega samega modula, omogoča mnoge sestave, ki ustrezajo različnim potrebam: kot samostojen element, v longitudinalnih postavitvah, na obrobah zelenic, v dinamičnih kompozicijah, v kompozicijah za igro otrok, v sestavih v otoke kot obrobe dreves ali zelenice. "Izčiščeni urbani značaj oblikovanja predstavlja sodoben način uporabe lesa," še dodajata sogovornici. Macesen je, kot pravita, odličen material za zunanjo uporabo, saj je zaradi večjega deleža smol trajnejši in odpornejši. Naravna rdečkasta barva bo sčasoma posivela in pridobila značilno sivo patino, ki jo bo dopolnjevala bleščeča čipka.
Avtorici, ki sta članici Društva oblikovalcev Slovenije, že nekaj let sodelujeta zlasti pri izdelavi konceptov in izvedbi številnih oblikovalskih razstav. Za obe je, kot poudarjata, pomembno, da se uporabnost objektov poveže tudi z vizualno sporočilnostjo, in tako uporabniku ponudi izkušnjo, ki presega funkcionalni vidik objekta.
Mednarodni javni natečaj Bancs de l`Europe je razpisalo mesto Strasbourg z namenom, da bi klopi postavili pred institucije Evropske unije. Ideja projekta je, da bi imela vsaka država svojo klop na evropski poti v Strasbourgu. Natečaj je bil odprt za oblikovalce evropskih držav, izmed 28 prispelih del so izbrali osem klopi, ki bodo postavljene na ulico Quai Ernest Bevin v Strasbourgu.
Med njimi je tudi klop, ki prihaja iz Hrvaške. To pa so ustvarile mlade oblikovalke (Mia Bogovac, Matea Bronić, Maša Milovac in Kristina Volf), ki delujejo pod imenom Manufakturist.