20. 10. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko
Slovenske oblikovalke se predstavljajo v Comu
20. 10. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko
Slovenske oblikovalke Jana Mršnik in Vesna Štih, ki delujeta pod imenom BelaBela, in Anda Klančič sodelujejo na mednarodni razstavi sodobne umetnosti Energheia na dogodku Miniartextil 2011 v Comu in Milanu. BelaBela s projektom Rastoča svetloba, Anda Klančič pa z delom Aura F&M 2011.
Po besedah Vesne Štih so preteklo leto ob razstavi Moč niti v francoskem tekstilnem muzeju Housseren Wesserling v Alzaciji slovenske umetnice Ksenija Baraga, Eta Sadar Breznik, BelaBela in Anda Klančič s finančno pomočjo ministrstva za kulturo in Društva oblikovalcev Slovenije izdale tudi katalog. Ta katalog so poslale na več pomembnih naslovov po svetu. Na podlagi tega je sledilo povabilo kulturnega združenja Arte&Arte k sodelovanju na razstavi Energheia. Kot dodaja sogovornica, je Anda Klančič že večkrat sodelovala na Miniartextilu, vendar le z miniaturami, ki so bile vedno izbrane z natečajem. Tokrat se je prvič zgodilo, da so organizatorji povabili kar dva predstavnika iz Slovenije za predstavitev del večjega formata.
"Razstava z enaindvajsetletno tradicijo, ki pridobiva vse večji pomen v svetovnem merilu, predstavlja miniature, izbrane po natečaju, večje eksponate vabljenih svetovno pomembnih ustvarjalcev sodobne tekstilne in vlaknene umetnosti, vključuje pa tudi druge umetniške zvrsti in s tem ruši okostenela, zastarela merila," pojasnjuje sogovornica.
Zgodba o tekstilu
Oblikovalsko-umetniški projekt Rastoča svetloba, katerega osnovni gradbeno-likovni element je tekstilni valj, narejen iz potiskane, bele prosojne organce, je prikaz ene izmed možnosti drugačne, nekonvencionalne uporabe tekstilnega materiala. "Pripoveduje zgodbo o tekstilu in predstavlja možnosti, ki jih nudi tekstil kot medij in je kot tak uporaben v različnih sferah oblikovanja, tudi v arhitekturi. Modularna zasnova projekta omogoča različno razporeditev oz. kombinacijo osnovnih elementov – tekstilnih valjev v prostoru. Preprosta, elementarna oblika osnovnega elementa pa ponuja vrsto izraznih možnosti, od umetniških inštalacij do uporabnih oblikovalskih objektov," pojasnjujeta oblikovalki Jana Mršnik in Vesna Štih.
Prihodnje leto še v Pariz in Benetke
Združenje Arte&Arte si v zadnjih letih prizadeva razstavo Miniartextil seliti tudi na druge ugledne lokacije. Tokrat bo selekcionirana razstava v zmanjšanem obsegu eksponatov, med katera so bila izbrana tudi dela slovenskih oblikovalk, odpotovala februarja prihodnje leto v Parizu (na razstavišče v Montrouge), junija pa v Benetke (v Museo di palazzo Mocenigo). Razstava Energheia je v Comu na ogled do 20. novembra 2011.