20. 1. 2016 | Besedilo: A. Z.
Slovenski študentje v Frankfurtu
20. 1. 2016 | Besedilo: A. Z.
Študentje Oddelka za tekstilstvo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani so se pretekli teden predstavili na sejmu Heimtextil v Frankfurtu, v sekciji Campus, na kateri se predstavljajo študentje fakultet z vsega sveta. Letos je sodelovalo deset evropskih fakultet. Preteklo leto in pred dvema letoma so na omenjeni razstavi sodelovali študentje oblikovanja tekstilij in oblačil s fakultete za dizajn.
Študenti četrtega letnika oblikovanja tekstilij in oblačil so pod mentorstvom profesoric Marije Jenko, Jane Mršnik in Marjete Čuk pri predmetu oblikovanje tekstilij razvili skupinski projekt z naslovom Are We Human Or Are We Dancers?. Ta je nastal v okviru teme Hotel Evropa, ki jo je že drugič razpisal organizator sekcije Campus.
"Zamisel je osnovana na razmišljanju o hotelu kot metafori, s katero ga opisuje kot prostor izmenjave različnih kultur, načinov življenja, občutenja dobrodošlosti, bližine, človeške povezljivosti," pojasnjujeta profesorici Marija Jenko in Jana Mršnik ter dodajata, da postavlja vprašanja o Evropi kot prispodobi hotela, o pomenu arhitekture pri določanju namena bivalnega objekta, o občutenju intime, zaželenosti in domačnosti. "V odgovor na številna vprašanja postavi v središče dogajanja človeško bitje," še pravita sogovornici.
Idejo so študentje upodobili v tekstilnem vzorcu, sestavljenem iz povečanih človeških rok, ki se poigravajo s strunami. "Vzorec je stkan v žakarski tehniki in ustvarja prostorske zavese, ki simbolizirajo propileje – arhitekturno prispodobo za »prehod« na drugo stran, v novo, drugačno obliko bivanja," pojasnjujeta Jenkova in Mršnikova. Zavese so na razstavnem prostoru obesili tako, da so vabile obiskovalce, naj vstopijo v inštalacijo in izkusijo tekstilne prostore iz različnih perspektiv.
Predstavitve so se študentje po besedah sogovornic lotili celostno z mislijo na predvideni razstavni prostor, tako da je tekstilna instalacija nastala tudi kot odgovor na ta prostor. Njihovo delo je tudi aktualno, saj se po njunem mnenju navezuje tudi na problematiko migrantov, tekstilni paravani namreč vsebinsko vključujejo tudi to situacijo in Evropo opisujejo kot hotel, v katerem se prepletajo različni ljudje in kulture. "V povezavi s tem se čuti nekoliko dramatično vzdušje tudi v sami likovni rešitvi, elementih in barvah žakarskega vzorca ter uporabi osvetlitve. Intenziteta svetlobe je pojenjala od leve proti desni, zato se je instalacija na nek način poigravala s svetlobo in temo tako v vzorcu kot v končni prostorski postavitvi. Obrazi na dveh fotografijah so bili spremljevalni del instalacije,postavljeni na zadnjo steno, torej za paravane. Tako so kot opazovalci oz. metafora za stene hotela, sledi, ki so jih pustili tisti pred nami ter slutnja oz. napoved prihajajočih ljudi in njihovih zgodb. V sami postavitvi se zato bolj slutijo kot intenzivno vidijo," pojasnjujeta Jenkova in Mršnikova
Po njunih besedah so se uspešno postavili ob bok preostalim fakultetam, ki so se predstavljala v Frankfurtu. Vrnili so se, kot še razmišljata, polni novih navdihov, lepih in spodbudnih odzivov ter spoznanj, da je takšna predstavitev za študente odlična priložnost, da si razširijo obzorje, ideje, primerjajo in ocenijo svoje delo, si utrjujejo samozavest in tudi razvijajo kritičnost do lastnega dela. Za fakulteto pa je to priložnost, da si pridobijo večjo prepoznavnost in nove možnosti sodelovanja tudi na drugih dogodkih.
Razstavo so pripravili študentje 4. letnika oblikovanja tekstilij in oblačil: Petra Šink, David Bacali, Deni Pregelj, Tudor Matache, Sara Lovrić-Anušić, Majda Kramberger, Admir Kapić, Nejc Šubic, Tjaša černe, Evgenija Zafirovska in Julija Kaja Hrovat.