Slovensko oblikovanje: LesnaVesna - sprehod po ljudski zakladnici

2. 12. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv LesnaVesna

LesnaVesna, slovensko oblikovanje, lesene igrače

»Vesna je v slovenskem izročilu bajeslovno bitje, podobno jagi babi, ki prebuja naravo in prinaša rodovitnost, a se razbesni na tistega, ki bi se ji drznil slediti. LesnaVesna je tu, da nas spomni na naše ljudske in prvinske korenine,« pojasnita ime svoje blagovne znamke LesnaVesna arhitekta Eva Štrukelj in Ignacio Lopez Sola. V njej nastajajo uporabni leseni pripomočki in dodatki za dom, po novem pa tudi modularni sistem igrač. Vse izdelata iz domačih vrst lesa in v domači delavnici.

Gozdni sprehod, Snežni oblaček in Zimska roža – to so imena lesenih novoletnih smrečic, ki sta jih avtorja oblikovala iz bukove vezane plošče. Zamisli in navdih črpata iz zakladnice ljudske umetnosti. V kolekciji Doma doma, ki obsega 20 različnih motivov, sta se ljudske dediščine lotila na šaljiv način. Vsak obesek, magnet ali broška je namreč tipičen slovenski ljudski motiv (lipa, Triglav, potica, štorklja, zmaj, zlatorog, povodni mož ...), opremljen s šaljivim opisom v dveh jezikih. Tudi lesene deske z imeni Prodnik, Pisanice, Moje srčece in Dota brskajo po divji naravi in babičini skrinji.

»LesnaVesna se je rodila iz ustvarjalne nujnosti. Vsak izdelek je narejen z ljubeznijo in le iz ekološko neoporečnih materialov. Serije so majhne, veliko dela opravimo tudi ročno. Osnovna ideja je ohranjanje zgodovinskega izročila v sodobni preobleki in ob uporabi današnje tehnologije,« pravi Eva Štrukelj. Les je slovenskega izvora, vrsta pa je odvisna od tipa izdelka in vrste orodja, s katerim se izdela. »Najraje imam seveda masivni les, čeprav je pogosto malo muhast. Všeč so mi barvni kontrasti posameznega lesa, pa naj bodo to kakšne redkejše vrste ali les bukove sredice (kerna), ki ga najraje uporabljam pri svoji stalni liniji izdelkov. Ko izdelke oljim, uživam ob opazovanju, kako se spreminjajo kontrasti,« pravi sogovornica, ki se trenutno ukvarja s projektom modularnega sistema igrač. »Gre za modularni sistem, ki je odprt in abstrakten, da otroka vabi k ustvarjalnosti in razvijanju domišljije, hkrati pa pridobiva veščine in uri fino motoriko. Cilj je, da sestavi nekaj svojega, lahko tudi domišljijsko žival, ki ima morda tri oči ali pet nog. V luknjice pritrjuje dodatke (kuža dobi kost, nanj se usede metuljček) in se igra vloge. Ker pa mora biti sistem raz­nolik, s širokim naborom sestavin, da je res pester, bomo v nadaljevanju pripravili kampanjo množičnega financiranja (crowdfunding), s katero bomo poskušali zbrati čim več prednaročil,« pojasnjuje avtorica, ki je za idejno zasnovo tega sistema na anonimnem natečaju Društva oblikovalcev Slovenije dobila prvo nagrado.

Otrokom je namenjena tudi lesena igrača Gospod krokodil in njegova riba, ki je hkrati glasbeni inštrument. Ribico podrgnete po nazobčanem krokodilovem hrbtu in tako izvabite značilen grgrajoč zvok. »Igrača je nastala lani na pobudo Narodnega muzeja ob razstavi o Egiptu. Ideja rašplje – krokodila izhaja iz stare igrače od tam. Sama sem krokodila neštetokrat prerisala in spremenila, da je dobil značaj. Možu Ignaciu nikakor ni bilo všeč, da bi bila palčka, s katero se pričara grgranje, le palčka brez sporočila. Tako sva prišla do rešitve, da je to riba, ki jo je krokodil na plavanju po Nilu požrl in je ostala v njegovem želodcu,« opisuje nastajanje igrače glasbila, ki jo imajo, kot pravi, otroci res radi, saj ni nikoli tiho. Izhodišča za oblikovanje, namenjeno otrokom, so po besedah Štrukljeve igrivost, neobremenjenost, spontanost, seveda ob kakovosti materiala, varnosti in trajnosti. »Miselno gre za raziskovanje po sledeh lastnega otroštva, česar ni nikoli preveč, saj smo v potisnjeni v blazno resen in oster svet,« razmišlja sogovornica.

V tem letnem času je njuna delavnica najbolj zaposlena, pripoveduje arhitektka, saj se serija po želji izdelanih poslovnih daril na delovni mizi izmenjuje z dolgimi urami ročnega brušenja lesenih novoletnih drevesc. Novi izdelki se rojevajo sami od sebe, pravi, tudi prototipov, ki čakajo na izdelavo, je kar nekaj, v zadnjem času pa nastajajo nove stvari tudi na pobudo naročnikov, ki iščejo darilo, pa ne vedo, kaj. »To je najtežji izziv, a najbolj kreativno delo, ki ga vedno hvaležno sprejmem,« še dodaja sogovornica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE