Hiša iz odpadnih betonskih blokov

17. 9. 2015 | Besedilo: Ba. P.

hiša, betonski bloki

V avstralskem arhitekturnem studiu Archier so zasnovali in zgradili sodoben dom za tričlansko družino. Njegova posebnost je, da je zgrajen iz monolitnih enotonskih betonskih blokov, ki so bili sprva namenjeni na odlagališče gradbenih odpadkov.

V biroju Archier poudarjajo, da so odprti za nove pristope, ko gre za urejanje prostora in umeščanje objektov v njem: »Z uporabo materialov v njihovi najbolj surovi, neobdelani obliki jim vdahnemo novo življenje, končni izdelek pa izraža našo vizijo, v kateri pomembno vlogo igra tudi skrb za okolje in ohranjanje našega planeta.«

Dom tričlanske družine je zrasel na območju nekdanjega rudnika zlata, zgrajen pa je iz 270 monolitnih betonskih blokov – vsak tehta dobro tono –, ki bi v nasprotnem primeru končali na odlagališču gradbenih odpadkov. Betonski bloki sestavljajo glavne in oporne zidove, arhitekti pa so njihovo površino surovo, takšno, kot je bila. Nič niso brusili, gladili ali jo kakor koli drugače obdelovali, saj so želeli, da se zunanjost hiše čim bolj zlije z okolico. Tudi veliko večino preostalega materiala, uporabljenega pri gradnji enonadstropne hiše z ravno streho, so arhitekti našli v bližnji okolici.

Notranjost je zasnovana povsem modularno, kombinacija lesa in temne kovine pa odraža industrijsko estetiko, ki so jo želeli doseči arhitekti. Odprt dnevni bivalni prostor in kuhinja sta umeščena na jugozahodni strani, spalnica pa je med dnevnim prostorom in pokrito ter zaprto teraso – od terase jo loči panoramska stena, ki jo je mogoče v celoti odpreti, s čimer so arhitekti želeli še dodatno zabrisati mejo med notranjostjo in zunanjostjo.

Zaradi velikih zastekljenih površin se hiša čez dan dobesedno kopa v naravni svetlobi, z odpiranjem panoramskih oken je hkrati poskrbljeno za učinkovito naravno prezračevanje, najpomembneje pa je, da se iz osrednjega dnevnega bivalnega prostora odpira prekrasen razgled na bližnjo okolico.

Za senčenje panoramskih oken poskrbi drsna stena z vertikalno nameščenimi lesenimi letvami, katerih površina ni obdelana, zato bo zaradi sonca in dežja prej ali slej postala srebrnosiva. Drsna stena poskrbi za pasivno ogrevanje hiše pozimi – skozi reže v notranjost prodirajo topli žarki zimskega sonca, skupaj s toploto pa tudi naravna svetloba. Poleti letve preprečujejo oziroma omejujejo vdor sončnih žarkov, zato lahko lastniki brez skrbi odprejo velika panoramska okna in s tem omogočijo kroženje zraka oziroma učinkovito naravno prezračevanje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE