Odprta vrata – Poljska: Modernistična eleganca

18. 11. 2013 | Besedilo: Mariana Schroeder | Fotografije: Yassen Hristov

odprta vrata, poljska

Poslopje, ki stoji ob zelo prometni Grojecki cesti v Varšavi, ima kar nekaj želenega urbanega razkošja: vrhunsko izdelano fasado, zelo hitra dvigala in najsodobnejši varnostni sistem. Stanovanje, ki smo ga obiskali, pa je kljub najsodobnejši tehnologiji, s katero se ponaša stavba, toplo in prijetno. Ima tudi veliko sob, ki so kot ustvarjene za nenavadne zbirke lastnika.

Potem ko je dolgo iskal primerno prebivališče, je Lukasz Mosiewicz končno našel svoje sanjsko stanovanje. Naslednji korak je bilo opremljanje v slogu, v katerem se sodobni prijemi prepletajo z duhom preteklosti. Last­nik si je želel malce bolj živahen dom, ki bi izžareval strast. Sam zbira čelade, ročno poslikane figurice vojakov in stripe, poleg tega veliko slika. Vse to je moralo zdaj dobiti svoje mesto. »Vedel sem, kaj hočem: nekaj popolnoma drugačnega od brezosebno opremljenega stanovanja, s kakršnimi nepremičninske agencije v svojih brošurah vabijo morebitne kupce,« poudarja Lukasz. Ugajajo mu kombinacije sodobnih materialov in starinskega pohištva, svetleče se kovine in starega lesa. Tudi stene morajo nekaj pripovedovati in v sebi skrivati sledi minulega časa.

Toda obnovo je bilo treba izpeljati s skrom­no vsoto, ki jo je imel na voljo. Lukasz, ki vodi oglaševalsko agencijo, je ugotovil, da bo ceneje, hitreje in tudi bolj priročno, če se bo kar sam lotil opremljanja, vendar z nekaj strokovne pomoči. Za svetovalca je zato najel arhitekta Martina Pajewskega. »Srečanje z Lukaszem, ki ima izredno bujno domišljijo, je bilo pravi izziv,« se smeje Pajewski.

Mladi oglaševalec je pred srečanjem z arhitektom že pripravil tloris in nekaj osnutkov. »Lukasz je izjemen umetnik, tako da je večino opreme narisal kar sam,« pravi Pajewski. »Vse, kar sem naredil, je bilo to, da sem mu pomagal uresničiti njegove zamisli.« V stanovanju takoj opazimo poudarke iz opeke. Že kot otrok je bil Lukasz očaran nad skladovnicami opeke v stoletni hiši svojega deda. Tja so jo prinesli za obnovo, potem pa je zložena dolga leta čakala, da jo bodo uporabili.

Ker je bil to lep spomin, se je odločil, da bo z opeko pričaral vzdušje minulih časov, stanovanje pa bo z njo dobilo poseben pečat. »Ni ga načina, na katerega bi lahko bolj poudarili starost in značaj prostora, kot če odstranimo omet in razkrijemo opeko,« razmišlja gostitelj.

Stene iz opeke se lepo skladajo s sodobno arhitekturo. Lukasz je opeko postaral tako, da je po njej drgnil s kosom stare malte in tolkel z dletom. Nato jo je v dnevni sobi in kuhinji prebarval z belo barvo, da je prijetna na pogled in stene dovolj svetle. Za tla je uporabil stare deske, ki jih je rešil iz propadajočega mlina. Deske so hrapave in polne prask, ki pričajo o dolgoletni uporabi.

Stanovanje se razvija in odpira, kot bi šlo za predstavo na odru. Vsak dodatek na novo poudari sporočilo, ki si ga Lukasz želi prenesti obiskovalcem – tako kot oder napoveduje predstavo, ki se bo na njem odigrala. Ko sta se moža ukvarjala z urejanjem notranjosti, so druga za drugo vznikale nove in nove ideje. Ko je arhitekt predlagal, da bi zgradila nišo za njegovo zbirko vojačkov, je Lukasz dodal še drsna vrata, steno pa prepleskal tako, da je videti razpokana in stara.

Police na opečnati steni pred spalnico so iz stekla. Številni predmeti so obnovljeni, nekatere je našel celo v smeteh, na primer kip iz stiroporja, ki ga je nato prebarval v rimskem slogu, da je videti kot iz marmorja. »To je zdaj Venera, rekvizit mojega osebnega odra,« se šali Lukasz.

Svetlobo v dnevni sobi dajejo jekleni trakovi in luči, kakršne uporabljajo didžeji. Celo preprosta škatla za električne vtičnice je videti kot umetniška instalacija. Zaradi vremenskih vplivov načeta površina vhodnih vrat je idealno nasprotje nadrealističnim instalacijam, kot so rogovi nad vrati. Takšen vtis še poudarijo roke lutke, ki so videti, kot da so se nenadoma pojavile iz stene. Obiskovalci lahko nanje obesijo suknjiče in plašče.

Številni predmeti v stanovanju so iz Regalie, evropskega podjetja, ki se je specializiralo za recikliranje gradbenega materiala. Lukasz je prav tam našel deske in opeko, ki si jih je zamislil pri opremljanju stanovanja. Stilsko posteljno vzglavje je star rdeč paravan, ki ga je razstavil in vodoravno pritrdil na steno za posteljo.

Ko so njegovi prijatelji med prvim obiskom pripomnili, da je vse videti staro, kot da se je sem preselil že pred davnimi leti, je bila to zanj največja pohvala. Kontrasti med steklenimi policami in stenami iz opeke, sive zavese, ki še povečajo vtis, da je človek na odru, in platna, ki jih je naslikal Lukasz – vse to naredi stanovanje osupljivo izvirno.

KOMENTARJI

Poljska
18. 11. 2013 09:49

Deluje zelo prijetno in toplo!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE