9. 6. 2016 | Besedilo: Mariana Schroeder/living4media
Odprta vrata – Švedska: Mona Liza za sostanovalko
9. 6. 2016 | Besedilo: Mariana Schroeder/living4media
Svetlo rožnata zofa in alternativna izvedba Mone Lize sta zgolj dve od številnih presenečenj v elegantnem stanovanju, ki je dom ustvarjalnih zakoncev in njunih dveh otrok. Ker pa gre za stanovanje na Švedskem, ga zaznamujejo svetel les, čiste linije in značilna skandinavska osvetlitev.
Nina in njen mož Simon Warnolf sta v zasebnem in poklicnem življenju zelo ustvarjalna. On je oblikovalec v podjetju za mobilne komunikacije Link Mobility, ona pa oblikovalka, ki se je specializirala na razstave in notranjo opremo. Nič čudnega, da je toliko predmetov v njunem domu posebnih in izdelanih po meri.
Blok, v katerem živi njuna družina, stoji blizu mestnega središča, ob zahodnem pristanišču v Malmöju. Balkona stanovanja v četrtem nadstropju ponujata čudovit razgled na mesto in dve znameniti zgradbi. Ena od njih je Turning Torso katalonskega arhitekta Santiaga Calatrave, ki je najvišji nebotičnik na Švedskem. Visok je 190 metrov in ima 54 nadstropij. »Značilnost našega doma, ki mi je izjemno všeč, je ravno razgled. Ko se zbudim, lahko iz postelje vidim morje,« pove Nina.
Poleg tega ji je všeč kompaktnost prostorov. Štirisobno stanovanje ima vse, kar potrebujeta zakonca in njuna dva otroka, ter ne zahteva veliko vzdrževanja, zato jim ostaja dovolj časa, da se ukvarjajo s stvarmi, v katerih uživajo. Bela gladka tla odsevajo svetlobo in dajejo občutek toplote in osvetljenosti. »Tla so izjemna, toda morali bi jih stalno čistiti ali pa se odločiti, da nam ni mar, da niso vedno brezmadežna,« se nasmeji Nina.
Z dvema otrokoma – Nea ima 12, Eno pa osem let – so čista tla pravi izziv. Sin in hčerka imata vsak svojo sobo in v njih stvari, ki jih zanimajo. Nea igra kitaro in obožuje svojo rumeno zofo. Eno se je odločil za bobne. »Na srečo sta inštrumenta električna in ju je mogoče priključiti na slušalke,« razloži mama. »Tako je nama in sosedom lažje.«
Za dnevno sobo je izbrala svetle barve in rožnato zofo, za kar je dobila navdih na svojem nekdanjem naredi-si-sam blogu coloritpink.com. Eden od njenih projektov je postavljen na mizici pod sliko Mone Lize Fredrika Jensnerja. Umetniški izdelek je narejen iz steklenega zvona, ki prekriva dve pobarvani vazi. Najbolj osupljive umetnine, ki so tudi Nini najljubše, so glave, ki so razvrščene na vrhu knjižne omare s tremi policami. »Moj oče je umetnik. Kljub temu da se običajno ukvarja s slikarstvom, pa je ustvaril niz takšnih skulptur. Navdih zanje so bili prijatelji in družinski člani. Obožujem jih, ker me spominjajo nanj,« pove. Bertil Warnolf se je rodil leta 1950. V Malmöju je študiral slikarstvo in grafiko. Slika oljne slike. Številna njegova dela so izdelana iz vsakdanjih objektov, kot so vžigalice, kamni, vrčki in steklene krogle. Nato iz njih sestavi simbolične podobe. Glave v hčerkinem stanovanju so iz betona, premazane z akrilom in pobarvane z oljnimi barvami. Postavljene so na knjižno omaro, ki jo je zrisal Ninin mož in izdelal lokalni mizar.
Poleg rožnate zofe danskega podjetja Hay je v sobi tudi znameniti naslanjač s taburejem, ki sta ga sredi petdesetih let oblikovala Charles in Ray Eames. Luči nad zofo so zrcalne plastične krogle, ki jih je zasnoval britanski oblikovalec Tom Dixon. »V dnevni sobi so štiri majhne, nad jedilno mizo pa velika,« pove Nina. Zrcalna krogla, ki je videti, kot da bi v kalupu napihnili žvečilni gumi, je izdelana s postopkom metalizacije. Ta poteka tako, da v posebnih komorah v vakuumu naparijo majhno količino kovine na površino v krogli. Notranji kovinski sloj odbija svetlobo in pod lučjo nastane širok svetlobni snop.
Kuhinjo je iz masivnega borovega lesa izdelal mizar. Tako kot vse v stanovanju, je tudi kuhinja kompaktna in učinkovita. Na enem od zidov so vitrine in Siemensovi aparati, skriti za stenskim opažem. Zraven stoji tudi miza iz jesenovega lesa s stoli švedskega oblikovalca pohištva Jonasa Lindvalla, enega najbolj vidnih sodobnih oblikovalcev pohištva na Švedskem. Na steni za njo je starinska ura, ki je v Ninini družini že pet generacij.
Warnolfovi so včasih živeli v veliki hiši. »Odkar smo se preselili v bolj kompakten prostor, imamo čas za stvari, s katerimi se prej nismo utegnili ukvarjati. Morala sem premisliti, kaj si želim početi, in sem bila odprta za veliko možnosti,« je povedala Nina. V Malmöju, ki je z mostom čez ožino Öresund povezan z Dansko, zelo uživa. Kadar pa ji domače mesto ne zadostuje, se odpravi v dansko svetovljansko prestolnico København, ki je oddaljena zgolj 25 minut.