Odprta vrata: Vsak centimeter
 ima svojo vlogo

4. 9. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Mateja Jordović Potočnik

odprta vrata, minimalistični slog

Koliko kvadratnih metrov potrebujemo za udobno bivanje? Odgovori na to vprašanje se najbrž razlikujejo od človeka do človeka. A dejstvo je, da s kvadraturo, če si to seveda lahko privoščimo, radi malo pretiravamo. Sodobno stanovanje v novogradnji v naši prestolnici meri šestinšestdeset kvadratnih metrov. Kakor pravi lastnik, več kot dovolj za prijetno življenje treh članov družine.

Toda ta površina je do zadnjega centimetra funkcionalno izkoriščena. Lastnik je namreč vse načrtoval sam in marsikaj tudi sam izdelal. Gre za dvosobno stanovanje z odprtim kuhinjsko-bivalnim delom, spalnico in kabinetom, kopalnico in otroško sobo ter teraso. Kot poudarja gostitelj, je želel pokazati, kako na takšni kvadraturi narediti funkcionalno in dobro izkoriščeno stanovanje. Po nekaj letih bivanja v njem z družino je prepričan, da mu je uspelo.

 Belo barvo in naravne odtenke, ki prevladujejo v prostorih, so izbrali z razlogom. Prvi je ta, da gre za majhno stanovanje in so tako ohranili občutek prostornosti. Drugi razlog pa so stenske obloge s teksturo, ob katerih bi bile še barve na stenah odveč. Stene, vrata in nekateri deli pohištva so namreč obloženi s posebno, le tri milimetre debelo keramiko. S to keramiko, ki po videzu lahko posnema tudi les, so obloženi kuhinjski pult, klubska mizica in celo vrata, ki se zato kar zlijejo s stenami in so skoraj neopazna. Plošče v velikosti meter krat tri metre na steni ne delujejo kot klasična keramika, saj stiki med njimi skoraj niso vidni. Za talno oblogo so izbrali hrastov parket, ki je položen tudi po tleh kopalnice. Nadaljuje se kot stenska obloga ob ogledalu, iz enakega hrastovega lesa je izdelana še omarica z vgrajenim umivalnikom, kot si jo je zamislil lastnik. Pod umivalnikom so predali, ki se odpirajo na potisk. Za drsnimi vrati je na eni strani skrita kabina za prhanje, na drugi pralni in sušilni stroj.

Učinek večjega prostora je lastnik marsikje dosegel tudi z ogledali, ki so umeščena na eno od sten in segajo od tal do stropa. Posebno vzdušje pa naredi osvetlitev, ki je prav tako narejena po meri. Vsa svetila so vgrajena v strop, ki je zaradi tega za nekaj centimetrov spuščen. Pravzaprav vgrajena svetila obkrožajo strop, oddajajo toplo belo svetlobo, hkrati pa imajo možnost regulacije jakosti osvetlitve, tako da se svetloba prilagaja trenutnemu dogajanju v prostoru.

Kot so natančno izkoriščeni vsi centimetri v stanovanju, so izbrani tudi kosi pohištva, da ne zapolnijo preveč prostorov, ampak so lepi in funkcionalni. Delovni pult v kuhinji nadomešča običajno jedilno mizo. Lastnik je pri načrtovanju ugotovil, da na tem tlorisu stanovanja preprosto ni prostora še za jedilno mizo, zato so se odločili, da naredijo večji pult, ob katerem lahko družina obeduje. Hkrati pa je ostalo več prostora za sedež­no garnituro. Kuhinja je izdelana po meri, zato so predali tudi v podnožju kuhinjskih omaric. Nekoliko posebno je tudi korito, ki je spuščeno in z izvlečno armaturo, tako da se ta lahko povsem skrije v pultu. Osrednji bivalni prostor se v toplejših mesecih razširi na teraso, obloženo z lesom iroko. To je, pravi gostitelj, pravzaprav najpomembnejši del njihovega doma. Poleti je običajno kar odprta in na njej preživijo večino časa, ko so doma, saj jo greje popoldansko sonce. V tem letnem času skoraj nadomesti dnevno sobo.

Na teraso je izhod tudi iz spalnice, zasnovane enako kot preostali deli stanovanja. Odeli so jo v belo barvo, toplino dodali z lesenim podom, najlepši pa je pogled s postelje – seveda na teraso, ki ji lastnik pravi »naša jahta«.

Posebni elementi, s katerimi so dali prostorom piko na i, so dizajnerski radiatorji in nekaj dekorativnih predmetov, ki so jih prinesli s potovanj. Rastlin nimajo veliko, saj jih skoraj nimajo kam postaviti. »Vse je prilagojeno našemu načinu življenja,« pravi lastnik. K temu sodijo tudi pogoste selitve, pove v smehu, selijo se skoraj vsakih pet let, načrtovanje in opremljanje novega doma je postalo že njegov hobi. Zaradi tega pa tudi nimajo navlake, ki bi se leta in leta nabirala in za katero bi potrebovali veliko shranjevalnih površin ter še kakšen dodaten prostor. Seveda pa to pomeni, da se začenja nova zgodba z novim načrtovanjem, kako lepo in premišljeno izkoristiti vsak kotiček.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE