31. 7. 2015 | Besedilo: Ana Struna Bregar, Lenka Kavčič, Kristina Dešman - Odprte hiše Slovenije | Fotografije: Miran Kambič
Počitnice na Silbi: Modernistično zavetišče za sodobne meščane
31. 7. 2015 | Besedilo: Ana Struna Bregar, Lenka Kavčič, Kristina Dešman - Odprte hiše Slovenije | Fotografije: Miran Kambič
»Kaj človek potrebuje, ko gre na morje na počitnice?« je bilo izhodiščno vprašanje projektantov pri iskanju koncepta za prenovo več desetletij zapuščene hiše v prijetno počitniško bivališče. Veliko zunanjega prostora za posedanje, sproščanje in uživanje, poglede na morje in veliko senca, se je glasil odgovor, ki je vodil razvoj izjemne počitniške arhitekture na hrvaškem otoku Silba. Inovativne prostorske rešitve so lastnikom omogočile kakovosten način preživljanja dopusta, saj zdaj v poletnem času hiša postane njihov pravi dom.
Hiša, ki jo obdajata velik borov vrt in debel suhi zid, je dve minuti hoje oddaljena od plaže. Prvotno je bila zgrajena za premožno pomorsko trgovsko družino. Pred prenovo je že močno razpadala, zato je bilo treba odstraniti in zamenjati večino starih elementov, saj so bili preveč poškodovani ali dotrajani. Z rekonstrukcijo so stari stavbi povrnili romantični šarm kamnite sredozemske hiše z lesenimi modrimi polkni, dodali pa nov, odprt paviljon, ki v nasprotju s staro introvertirano zasnovo uporabnikom ponuja drugačen način bivanja sredi narave.
V starem, obnovljenem delu so zdaj dnevna soba in kuhinja v pritličju ter spalnice s kopalnico v nadstropju. Na vzdušje v njem močno vplivajo izbrani materiali in barve. Kamniti pod in beton v pritličju ustvarjata in zadržujeta naravni hlad, ki ga prefinjeno zmehčajo topli toni naravnega lesa in kontrastni rdeči preprogi v dnevni sobi. Kuhinja je s svojim popolnoma izčiščenim videzom tako naravna, da se zdi, kot da se je oblikovanje sploh ni dotaknilo. Bistvo je v njej prepuščeno kulinaričnim spretnostim. Spalnicam v nadstropju dajeta toplino lesen pod iz beljenega hrasta in nevtralno leseno pohištvo.
Novi paviljon pomeni lastnikom osrednji prostor hiše, kjer preživijo večino počitniškega časa. Uporabljajo ga hkrati kot prostorno ložo in odprto dnevno sobo, v njem pa je tudi soba za goste, ki pogosto prihajajo na obisk. Od stare hiše se razlikuje po uporabi materialov, obliki in prostorski zasnovi, kljub temu pa z izbiro lokalnih materialov na sodoben način povzema tradicionalno gradnjo. Njegova notranjost je obdelana v vidnem poliranem betonu, fasada pa na način gradnje tradicionalnih suhih kamnitih zidov. Navdih za oblikovanje paviljona so arhitekti našli v zanimivi hiši grškega arhitekta Arisa Konstantinidisa, zgrajeni leta 1950 na otoku Hidra, ki so jo odlikovali logični in preprostimi prostori, zgrajena pa je bila s posodobljenimi tradicionalnimi metodami gradnje. Predstavljala je napredno modernistično zavetišče za sodobne meščane.
Končni izbor materialov v hiši in paviljonu sledi načelu, da mora biti hiša kot celota preprosta za uporabo in vzdrževanje. Posebno atmosfero interierja ustvarja pozorno izbrano pohištvo priznanih oblikovalcev, kot so Vico Magistretti, Achile Castiglioni, Enzo Mari in Jasper Morrison. Pohištvo v paviljonu je mogoče hitro zložiti in shraniti, če se lastniki odločijo oditi ali če se vreme poslabša.
O bivanju na parceli pred mnogimi leti pričajo debeli kamniti zidovi na vrtu. Nekoč so dajali oporo dolgi pergoli, zdaj pa kot skulpture krasijo sredozemski vrt in pričajo o njegovi zgodovini. Ob prenovi vrt ni doživel vidnejših sprememb ali poškodb. Rastje so le še zgostili s tipičnimi lovorikovci, rožmarinovimi grmički in nekaj novimi borovci. Mogočni kamniti zid, ki se vije okrog parcele, skriva, da je za njim drzna sodobna arhitektura. Le nova črna kovinska vrata, ki se poigravajo z likovnostjo zidu, dajejo slutiti novo zgodbo.
Preprosta arhitektura in oblikovanje detajlov večinoma izhajata iz lokacije na oddaljenem otoku. Pomanjkanje visoko usposobljene strokovne delovne sile je zahtevalo tehnično preproste rešitve. Nestalen urnik vožnje trajektov s celine je otežil redno dobavo večjih količin gradbenega materiala. Vendar težave niso vedno samo negativne! Na Silbi so arhitektom pomenile dodaten izziv in s tem navdih za iskanje preprostih, osnovnih rešitev iz lokalno razpoložljivih materialov.
Stara hiša in novi paviljon ponujata izčiščen prostor, ki ne omogoča le zavetja, temveč dopust v najbolj žlahtnem pomenu besede, kjer človek najde mir, poglede na morje, zavetje in senco dreves, kjer diši po Jadranu. Iz odprtega pritličnega dela paviljona in tudi s terase na njegovi strehi se ob stalnem šumu vetra v starih borovcih in oglašanju škržatov pogledi prek starih dreves stalno obračajo proti morju.
Bevk Perovič arhitekti so za svoje do popolnosti izčiščene zasnove, funkcionalno neoporečne tlorise, premišljen izbor materialov in izvedbeno odličnost, ki zagotavljajo izjemno bivalno kulturo in postavljajo nova merila v stanovanjski arhitekturi, prejeli že več uglednih slovenskih in mednarodnih priznanj.
Arhitektura: Bevk Perović arhitekti, Matija Bevk, Vasa J. Perović, Davorin Počivašek
Arhiv revije Deloindom+.