Sončni elektrarni na strehah Banke Koper

Banka Koper je na strehah upravne stavbe v Kopru in poslovalnice Sežana postavila sončni elektrarni. V Kopru bodo v omrežje oddali več kot 28 tisoč kilovatnih ur električne energije na leto, v Sežani skoraj 24 tisoč, kar naj bi skupaj zadostovalo za pokritje potreb približno 14 gospodinjstev. Letni prihranek ogljikovega dioksida bo več kot 32 ton.

Celotni inženiring obeh sončnih elektrarn, od idejne zasnove, projektiranja, montaže in vseh upravnih postopkov do priključitve v električno omrežje je izvedlo podjetje Robotina s Kozine. Banka Koper je po besedah koordinatorja projektnega financiranja Mitje Žiganteta edina banka pri nas z dvema lastnima sončnima elektrarnama.

V banki želijo, da bi investitorji sledili njihovemu zgledu, zato so pripravili posebno ponudbo za vse, ki jim ni vseeno za okolje in so pripravljeni vlagati v obnovljive vire energije. Na področju financiranja v obnovljive vire energije so izobrazili 30 uslužbencev v 25 enotah po Sloveniji. Vsem potencialnim investitorjem oziroma kreditojemalcem za sončne elektrarne izdelajo predvideni denarni tok naložbe, na podlagi katerega skupaj določijo ustrezno ročnost kredita. Podobna bančna ponudba kot za sončne elektrarne okvirno velja tudi za financiranje drugih naprav, ki izkoriščajo obnovljive vire energije, med njimi za male vetrne elektrarne ter soproizvodnjo toplotne in električne energije.

Sicer pa je bilo do zdaj v poslovni mreži banke financiranih 30 sončnih elektrarn; od najmanjših z nazivno močjo 5,4 kW, do večjih z več 100 kW. Največ naložb je bilo na območju Murske Sobote, Novega mesta, Ljubljane, Sežane, Nove Gorice in Celja. Po tovrstnem financiranju povprašujejo predvsem podjetja, ki imajo na voljo primerne strešne površine, kmetovalci, sami ponudniki sončnih elektrarn za lastno naložbo, novoustanovljena podjetja, spodbudno pa je, da so med njimi tudi fizične osebe, pravi Žigante.

Sončni elektrarni nista niti prvi niti zadnji prispevek banke k varovanju okolja. Z različnimi ukrepi so porabo električne energije, vode in papirja na letni ravni zmanjšali za deset odstotkov. V dveh do treh letih bodo prešli na uporabo papirja s certifikatom FSC (Forest Stewardship Council). Načrtujejo tudi nakup nekaj hibridnih avtomobilov, zaposleni pa že redno uporabljajo kolesa, ki jih je banka kupila v okviru mednarodnega projekta Bike sharing, katerega cilj je zagotavljanje večje mobilnosti zaposlenih s prevoznimi sredstvi, ki ne ustvarjajo emisij ogljikovega dioksida.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE