9. 7. 2011 | Besedilo: Ana Jerše, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
arhitekturni dialog, stanovanje v bloku, enosobno stanovanje
Stanovanje v bloku
9. 7. 2011 | Besedilo: Ana Jerše, študentka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani
arhitekturni dialog, stanovanje v bloku, enosobno stanovanje
Bralka iz Ljubljane in njen partner prvič rešujeta stanovanjski problem – v trideset kvadratnih metrov velikem enosobnem stanovanju v bloku. Stanovanje sestavljajo predsoba, kopalnica s straniščem, dnevni prostor s kuhinjo, majhen kabinet in balkon, ki bi ga v skrajnem primeru lahko zasteklili. Urediti ga želita funkcionalno, da bi imela ločeno spalnico, v dnevnem prostoru pa tudi možnost spanja za goste (par).
Pri prenovi starejših stanovanj v blokih moramo upoštevati nosilne stene, vodovodne inštalacije in zračnike, ki jih načeloma ne moremo prosto premikati. V dani situaciji moramo zato poiskati prednosti in jih izkoristiti, slabosti pa odpraviti oziroma popraviti.
Najprej je bilo treba poravnati in počistiti linije s premikom predelnih sten. Najbolje je uporabiti drsna vrata, saj ne zavzemajo dragocenega prostora. Pri odpiranju jih preprosto zapeljemo v odprtino, narejeno v steni.
Kabinet, ki je bil prej velik 1,55 × 2,30 metra, omaro pa si je priboril v predelu kopalnice, je zdaj velik 1,55 × 2,55 metra. Vanj postavimo posteljo primernih mer, nad njo pa visečo omaro v dolžini daljše stene. Ostane tudi nekaj prostora za postiljanje in vstajanje iz postelje. Kopalnici smo vrnili ukradeni vogal in pridobili prostor za spodobno prho, stranišče, manjši umivalnik in veliko omaro, v kateri se med drugim skriva manjši pralni stroj. Na hodniku je že predviden prostor za garderobno omaro. Zaradi majhne kvadrature stanovanja naj bo visoka do stropa, na drsnih vratih pa ima lahko veliko ogledalo, ki si ga želi bralka. V njej je treba prostor maksimalno izkoristiti in že vnaprej s položajem polic predvideti mesto za vsako stvar posebej, ki jo potrebujemo v vsakdanjem življenju. Aktualne stvari hranimo niže, da so vedno pri roki, medtem ko so druge na višjih policah.
Bivalni prostor je dovolj velik, da ga ni treba širiti na balkon in s tem posegati v prvotno podobo fasade bloka. Kuhinja ima vse elemente, ki jih par potrebuje. Jedilna miza naj bo malo ožja in daljša, da se lahko po potrebi uporablja kot delovna površina oziroma pult. Vedno naj bodo k njej postavljeni trije lični stoli, en zložljiv pa naj bo za rezervo shranjen v omari.
Tako načrtovan jedilni del nam daje dovolj prostora za raztegljiv kavč, ki je lahko s hrbtiščem obrnjen na zunanjo ali notranjo steno. Lahko je tudi kotna različica. Za manjša stanovanja je najbolje izbrati kavč s predalom za shranjevanje. Na levo nosilno steno lahko tako kot v spalnici na primerno višino obesimo visečo omaro ali knjižne police, regal za televizor pa je postavljen vzporedno. Pohištvo naj bo nizko in svetlo, da ne bo prostora preveč zapolnilo in obremenilo. Zaradi obiskovalcev, ki bi prespali pomožnem ležišču, želita bralca kuhinjski del vsaj optično ločiti od dnevno-spalnega dela. To dosežemo s samo postavitvijo opreme, lahko pa na mesto, do koder sega raztegnjen kavč, pritrdimo stropno karniso z zaveso ali rolo z dizajnerskim potiskom.
Na balkonu si bralka želi prostor za žar in možnost sedenja za dve do štiri osebe, kar je prav tako izvedljivo. Ob levo nosilno steno lahko postavimo klop, k njej pa manjšo mizico in dva zložljiva stola, ki ju po potrebi pospravimo v omaro.