Hiša v dialogu z okolico

5. 4. 2017 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Flavio Coddou

Dekleva Gregorič arhitekti, arhitektura, les

V biroju Dekleva Gregorič arhitekti so zasnovali leseno hišo, ki oblikovno in po materialih temelji na pravilih tradicionalnega graditeljstva in morfoloških značilnostih okoliških stavb v naselju. Hišo zaznamuje macesnov les v zunanjosti in hrastov les v notranjosti. Svojstven pečat pa na njej pušča oblika dimnika.

"Hiša izhaja iz prevladujočega tipa hiše s simetrično dvokapno streho, upošteva njeno volumetrijo in materialne parametre, hkrati pa predstavlja tipološko spremembo, ki izvira iz posebnosti uporabnikov," pravijo v biroju Dekleva Gregorič in dodajajo, da so generični tip hiše z dvokapno streho združili z elementom dimnika, ki izhaja iz specifičnih aktivnosti stanovalcev, ki na štedilniku z odprtim ognjem vsakodnevno ustvarjajo kulinarične podvige zase in za prijatelje.

"Dimnik informira prerez hiše po celotni dolžini, kjer se sleme odpre in v notranje prostore spusti snop zenitalne osvetlitve. Kuhinja je srce družabnih aktivnosti in notranjega prostora, ki se kontinuirano razvije v volumnu objekta. Hiša zaključuje rob naselja in se materialno navezuje na bližnji stari skedenj obložen s temnim lesom, hkrati pa se v svoji obliki zavestno nekoliko odmakne od tradicionalne reference in s svojo specifično podobo ustvarja nov dialog z bližnjo cerkvico Sv. Janeza iz 16. stoletja," še pojasnjujejo v biroju.

Zunanjost hiše je izdelana iz macesna, zgledovali pa so se po tradicionalnih fasadah vaških skednjev. "Lesena obloga obdaja tako fasadno kot strešno površino v materialni kontinuiteti obloge. Zunanja, obodna stena ni zgolj zapirajoč ovoj, ampak deluje kot interaktivni objekt po principu programske stene," pravijo v biroju Dekleva Gregorič arhitekti. Les na fasadi je oljen s temno rjavim oljem, ki po besedah arhitekta Aljoše Dekleva macesnu daje patino podobno tisti, ki se bo ustvarila sčasoma in z vremenskimi pogoji. Tako so, kot še pojasnjuje, videz lesa že takoj prilagodili pričakovani spremembi s časom, hkrati pa se bo hiša skozi čas nenehno nekoliko spreminjala v zadanih kromatskih okvirjih.

V fasadni ovoj so integrirane sekundarne funkcije kuhinje, shranjevanje, elementi shrambe in odprtine, ki skrbijo za osvetlitev prostorov in usmerjajo poglede v okolico. Okna v fasadnem ovoju so relativno majhnih dimenzij in oblik ter omogočajo zelo določene smeri pogledov. "Glavni vir naravne svetlobe je strešno okno, zareza v slemenu strehe, ki v notranjost objekta kontrolirano spušča sončni snop, ki čez dan potuje po notranjosti prostorov in lenobno opominja na minevanje časa. Strešna okenska zareza pa zagotavlja tudi najkvalitetnejšo difuzno zenitalno svetlobo, ki jo prebivalcem daje nebo," pojasnjuje Dekleva.

Notranjost hiše je po besedah arhitekta organizirana preprosto, v linearnem nizanju prostorov, s poudarkom na srcu dogajanja, to je kuhinji z jedilnico, ki ustvarjata osrednji prostor bivanja v hiši. Kuhinja je središčni element, ki je zelo pogosto v uporabi in se zato zgleduje po profesionalnih kuhinjah. Izdelana je iz jekla, delno iz črnih železnih plošč, pult pa iz nerjavnega jekla.

Postelja v glavni spalnici je stara in dopolnjuje materialni koncept notranjega ovoja, še pravi sogovornik. Večji del notranjosti je namreč izdelan iz oljenega hrasta, strop pa iz konstrukcijskega betona, na katerem so sledi lesenega opaža, ki nadaljuje teksturo notranjega ovoja. Vrh strehe, ki sledi obliki dimnika, je po celi dolžini zastekljen, in stanovalcem omogoča pogled v nebo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE