Hiša z drevesi

11. 5. 2017 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Hiroyuki Oki in Quang Dam

hiše, drevesa, Vietnam

Si predstavljate, da živite v betonski džungli, pa se vseeno vsako jutro zbudite s pogledom na zelenje? Tudi to je mogoče, vsaj tako pravijo arhitekti iz vietnamskega biroja Vo Trong Nghia Architects (VTN architects), ki so zasnovali hišo Binh. Ta je posebna zaradi dejstva, da iz vseh vogalov in prostorov rastejo drevesa in zelenje.

Urbanizacija je v vietnamska mesta prinesla velike spremembe, zlasti pomanjkanje zelenih površin. Nova urbana naselja tako zgubljajo povezavo z naravo. Hiša Binh v mestu Ho Chi Minh je eden izmed projektov v seriji "Hiše za drevesa", ki predstavlja prototip oblikovanja hiš, ki zagotavljajo zelene površine v gosto naseljenih soseskah. Vietnamski arhitekturni biro VTN architects jo je zasnoval za družino treh generacij. Zato je bila njihova naloga poleg umeščanja zelenih površin v notranjost in zunanjost hiše ustvariti prostore, ki bodo stanovalcem omogočili sobivanje in komunikacijo kljub generacijskim razlikam.

Prostori so nanizani vertikalno, ob njih pa so zelene površine. Te omogočajo naravno prezračevanje in hlajenje v vroči tropski klimi. Tako hiša ostaja dovolj hladna ne glede na zunanjo temperaturo, saj klimatske naprave vključijo le od redkih priložnostih.

Dnevna soba, jedilnica, spalnice in delovna soba se odpirajo proti notranjim vrtovom. Pravzaprav so skozi notranje zelene površine prehodi med temi prostori. Ločujejo jih le velike steklene stene in drsna vrata.

Servisni prostori, kot so kuhinja, kopalnica, stopnišče in hodniki, pa so obrnjeni na vzhod, da je v njim čim manjše pregrevanje.

Hiša ima tudi strešni vrt, v katerem so zasajena drevesa, ki nudijo senco, in na ta način znižujejo temperaturo v notranjosti. Na strešnem vrtu je dovolj prostora tudi za gojenje zelenjave, ki stanovalcem ponuja oskrbo z nekaterimi vrtninami. Kot pravijo arhitekti, je takšno vertikalno vrtnarjenje primerna rešitev za gosto naseljena mesta.

Za izgradnjo hiše so uporabili naravne in trajnostne materiale, kot so les, kamen in beton. "Namen arhitekture ni zgolj dobra kombinacija funkcionalnosti in estetike, ampak je tudi sredstvo za povezovanje med ljudmi in ljudi z naravo," še pravijo v arhitekturnem biroju VTN architects.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE