Z lesom je prijetneje

13. 3. 2017 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: arhiv podjetij

keramične ploščice, les, interier

Veliko pozornosti se namenja trendom in barvam v interierju, a ob tem bi se morali vprašati tudi o materialih in njihovem izvoru. Nikakor ni zanemarljivo, s kakšnim pohištvom se obdajamo, kje in iz česa je bilo narejeno. V zadnjih letih s priljubljenostjo skandinavskega sloga narašča tudi povpraševanje po leseni opremi. A les je le eden od mnogih materialov, ki se uporabljajo v interierjih. Poiskali smo nekaj najpogostejših naravnih in umetnih, ki so razširjeni pri izdelavi pohištva, dodatkov, talnih in stenskih oblog.

Preproste in prečiščene linije, ki delujejo minimalistično, a zaradi uporabe lesa toplo in prijetno. Tako bi lahko opisali skandinav­ski slog, ki je v zadnjem času tudi pri nas priljubljen pri opremljanju. V prostore vnaša naravne materiale, zlasti les, in hkrati pokaže, da je lahko minimalistična tudi masivna lesena miza. Les daje prostoru svoj pečat, vnese domačnost in toplino. Vsaka drevesna vrsta ima svoje lastnosti, po katerih se razlikuje od drugih in zaradi katerih se njen les uporabi za določen izdelek. Uporaba masivnega lesa je sicer še vedno razširjena pri talnih oblogah, stopnicah, delovnih pultih, pa tudi pri sami gradnji hiš in pohištvu.

Iz česa je izdelano pohištvo?

A pohištvo, ki nas obkroža v domovih, ni zgolj iz lesa, obdelanega z naravnimi premazi. Takšni kosi so prej izjema kot pravilo. Veliko pogosteje se zanj uporabljajo furnir, vezane plošče, panelne plošče, iverka, mediapan. Opremo za predsobe, hodnike in garderobe, ki niso del spalnice, izdelujejo zlasti iz iverala, oplemenitenih ivernih plošč, te so namreč najcenejše. Za kuhinjsko pohištvo večinoma uporabljajo ultrapas, veliko je tudi furnirane iverke ali barvnega mediapana, iz masivnega lesa so običajno pulti, jedilne mize in posamezni poudarki ter detajli. V kuhinji je še vedno aktualno tudi steklo. Pri sodobnejših modelih jesteklo večinoma barvano ali v kombinaciji peskanega vzorca in laka. Vse obdelave so navadno izvedene na notranji strani, zunaj pa ostaja površina gladka in zato preprostejša za vzdrževanje. V kuhinjah se uporabljajo še drugi materiali (zlasti za delovne pulte), kot so naravni in umetni kamen, umetni kompoziti, inoks.

Za kopalniško pohištvo je primeren barvani mediapan, ker je bolj vodoodporen. Kopalnica in kuhinja sta prostora v stanovanju, kjer nastajajo največje temperaturne razlike. Nenehno se spreminja tudi stopnja vlažnosti, zato je pomembno, da se materiali tem spremembam bodisi prilagajajo bodisi upirajo, ne da bi se to poznalo pri videzu pohištva.

Pri opremi spalnic prevladujeta iveral in furnirana iverka, prav tako pri pohištvu za otroške sobe, je pa v teh dveh prostorih več izdelkov tudi iz masivnega lesa.

Les je večen

Vsak material vnese v prostor poleg videza in določenega sloga tudi svoje dobre in slabe lastnosti. Zelo pomembna sta trajnost in vprašanje, ali je material do okolja in zdravja prijazen. Umetni materiali so cenejši, včasih lažji za vzdrževanje, niso pa tako okoljsko prijazni kot les. Značilnost vsakega materiala je njegov ogljični odtis. Za les velja, da na kubični meter skladišči kar dve toni ogljikovega dioksida. Prav tako je les poleg kamna material, za preoblikovanje katerega potrebujemo najmanj energije in ga je mogoče popolnoma reciklirati.

Les ima številne dobre lastnosti. Je zelo odporen na različne obremenitve, njegova zgradba je takšna, da ga je mogoče preprosto in z lahkoto obdelovati. Primerno posušen in če ni izpostavljen velikim nihanjem vlage, je tako rekoč trajen. Edina slaba lastnost je ta, da se pri nihajoči vlažnosti razteza in krči. Posledica tega so lahko zvijanje in poškodbe pohištva, če ni pravilno izdelano. Končna kakovost pa je odvisna tudi od izvora lesa. Na njegove lastnosti vpliva vrsta dejavnikov, na primer nadmorska višina, na kateri raste drevo, geografska lega, sestava in kakovost tal (vplivata na barvo, trdoto lesa), sestava gozda in rastišče (ravnost, zdravost in čistost debla). Izdelke ali polizdelke na koncu površinsko obdelajo. Največkrat je to lakiranje z laki na vodni osnovi, vse bolj pa se uveljavljajo tudi naravni, biopremazi, največkrat so to olja z različnimi dodatki voskov.

Keramične ploščice

Poleg lesa se za talne obloge še vedno pogosto uporabljajo keramične ploščice. Te se razlikujejo po dimenzijah, barvah, vzorcih, površinski obdelavi in ceni. Slednja je zlasti odvisna od materiala, iz katerega so izdelane. Ob tem ne bi smeli zanemariti kakovosti izdelave, ugleda proizvajalca, dizajna in tak­šnih detajlov, kot so lasersko obdelani robovi. Na kakovost keramičnih ploščic vpliva njihova sestava.

A keramične ploščice danes izstopajo predvsem z zanimivimi vzorci, inovativnimi barvnimi kombinacijami in strukturiranimi površinami. Vse več je v ponudbi ploščic, ki se spogledujejo s preteklostjo in tradicionalnimi vplivi. Ta keramika je ponavadi zaradi nabora barv in geometrijskih vzorcev zelo pestra. Kakor pravijo napovedovalci trendov, gre za nekakšno reakcijo na minimalizem. V preteklih letih so bile v ospredju velikanske in zelo tanke ploščice, zdaj je znova na voljo več manjših mer, na primer mozaik, majhne kvadratne, pravokotne in tudi šesterokotne oblike, prav slednje najbolj izstopajo in se najpogosteje pojavljajo med trendovskimi.

Pri keramiki je še vedno priljubljeno posnemanje drugih materialov, kot so les, beton, marmor. Takšne ploščice so videti kot naravni material, ki ga posnemajo. Poleg že videnih sijajnih in matiranih ter kovinskih površinskih obdelav je po novem poudarek tudi na teksturah, ki dajejo keramiki nove dimenzije in pestrost. Tako so lahko povsem bele keramične ploščice s strukturirano površino zanimiv okras na primer kopalniških sten. Še ena novost je na tem področju, in sicer vpliv digitalnega tiska, ki omogoča, da se na keramiki znajdejo zelo realistični vzorci, ki delujejo kot fotografija.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE