Svetilo iz vlaknocementa: poklon valovitki

13. 4. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko

Betosnki vrt, Concrete garden, Tina Rugelj, vlaknocement, vrtno pohištvo

Arhitektka Tina Rugelj je pred petimi leti na sejmu SaloneSatellite prvič predstavila kolekcijo vrtnega pohištva iz vlaknocementa, ki jo je poimenovala Concrete garden (Betonski vrt), letos se je z njim znova vrnila na omenjeno prizorišče. Še prej pa slovenski javnosti predstavila nov izdelek: ogromno viseče svetilo Big lamp, ki sta ga navdihnili slovenska potica in valovitka.

Betonsko vrtno pohištvo so namreč organizatorji sejma Salone del Mobile, ki se je odvijal pretekli teden v Milanu, uvrstili na posebno razstavo z naslovom "20 Years of New Creativity", posvečeno 20. obletnici SaloneSatellite, ki je do 25. aprila na ogled razstavnem prostoru Fabbrica del Vapore. Sejem SaloneSatellite od leta 1998 poteka vzporedno z mednarodnim pohištvenim sejmom Salone del Mobile, namenjen pa je oblikovalcem, mlajšim od 35 let, in oblikovalskim šolam z vsega sveta. Razstava 20 Years of New Creativity je kurirana in prinaša izbor najboljših izdelkov zadnjih dvajsetih let, ki so bili najprej na ogled na SaloneSatellite, pozneje pa so šli v proizvodnjo.

Kolekcija Concrete Garden pa je bila letos na ogled tudi na vrtnem sejmu v Zürichu, kjer so enosed Seater iz omenjene kolekcije uvrstili med prodajne novosti podjetja Eternit v Švici, ki ima več kot 100 prodajnih mestih po celem svetu.

Po novem tudi svetilo iz vlaknocementa

Tina Rugelj je bila s svojim birojem prisotna tudi na letošnjem ljubljanskem sejmu Dom. Za slovensko podjetje Esal, ki proizvaja valovite strešne kritine in fasadne plošče iz vlaknocementa, izdeluje pa tudi pohištvo Concrete garden, so oblikovali razstavni prostor. Posebej za ta namen pa je Tina Rugelj oblikovala tudi nov izdelek, in sicer ogromno viseče svetilo Big lamp (v premeru meri 120 cm), ki je poklon valovitki in za katero je navdih našla v tradicionalni slovenski jedi – potici.

"Zamisel o svetilu Big lamp se je porodila ob oblikovanju razstavnega prostora za Esal. Izhodišče razmišljanja je bila njihova valovita strešna kritina, tako je svetilo v bistvu poklon materialu – vlaknocementu. Moj cilj je nadaljevati z razvojem. To je šele začetek," pojasnjuje arhitektka Tina Rugelj in dodaja, da se vlaknocement kot material za svetilo dobro obnese. Ohišje, kot pojasnjuje, ni tako težko, kot je videti, sama debelina materiala meri le osem mm, material pa je negorljiv. In v kakšnem interierju bi si Big lamp želela videti? "V prenovljenih industrijskih objektih, restavracijah, hotelih, v visokih prostorih s posebnim šarmom in duhom časa," odgovarja Rugljeva.

Gradbeni material preoblikovala v elegantne oblike

Arhitektka je pred petimi leti vlaknocement, ki se v gradbeništvu uporablja že trideset let, zlasti za fasade in valovito strešno kritino, preoblikovala v elegantne oblike. Za izdelavo vrtnega pohištva vlaknocementu namesto armature dodajo vlakna. Ponavadi so to armirna polivinilalkoholna in procesna celulozna vlakna. Preden se vlaknocement strdi, ga je mogoče, razloži sogovornica, zlahka oblikovati. Ko pa se strdi, je zelo stabilen in odporen proti različnim vremenskim vplivom. Pri pohištvenih kosih je debel med 10 in 16 milimetrov. Miza, na primer, je oblikovana iz 16-milimetrskega in kljub temu prenese zelo velike obremenitve, približno 200 kilogramov. Pri večjih obremenitvah se sicer rahlo upogne, vendar zaradi vlaken ne poči.

»Dobra lastnost vlaknocementa je tudi ta, da je za zdravje in okolje neškodljiv. Prav tako je zelo zanimiv na otip. Vsakogar preseneti njegova žametna površina,« pravi Rugljeva. Vlaknocement je po njenih besedah zelo stabilen material in odporen proti vremenskim vplivom, saj se uporablja za fasadne obloge in strešno kritino. Dobro prenaša visoke in nizke temperature. »Dobra lastnost, ki mu jo dajo uporabljena vlakna, pa je to, da pozimi ni nikoli tako mrzel in poleti nikoli tako vroč kot pravi beton.« Izdelke po končni obdelavi vedno dvakrat impregnirajo, sicer pa se naravno starajo, kar je lastnost, pojasni oblikovalka, značilna za vse vidne betone. Madeži, usedline ali poraščenost z algami in mahovi se dajo odstraniti.

Vlaknocementni izdelki ne potrebujejo posebnega vzdrževanja, ponavadi je dovolj kar vlažna krpa, ni pa priporočena uporaba kemičnih pripravkov. Najlaže in učinkovito jih očistimo z visokotlačnim čistilnikom in vodo.

Kolekcija Concrete garden, ki je bila že takrat odgovor na potrebo po oblikovanju filigranskega pohištva z estetskimi lastnostmi betona, se nenehno izpopolnjuje, to velja za prve izdelke kot za zadnje v družini. "Vsak pojav na sejmih in v medijih vedno prinese dober odziv na trgu, vse skupaj pa je tek na dolge proge, vlaganje v prihodnost. Stiki s tujino so nujni za ohranjanje samokritičnosti," še pravi sogovornica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE