14. 9. 2017 | Besedilo: J. B. | Fotografije: Celjski sejem
MOS 2017: Pomoč za dober odskok v svet
14. 9. 2017 | Besedilo: J. B. | Fotografije: Celjski sejem
Celjski sejem se z Mosovimi podjetnimi talenti letos že sedmič vključuje v spodbujanje podjetništva mladih. Tako bo desetim podjetnikom do starosti 35 let oziroma njihovim zagonskim podjetjem, ki niso starejša od treh let, omogočil brezplačno predstavitev inventivnih izdelkov in sklepanje povezav v poslovnem okolju.
Vseh deset, ki jih je komisija na podlagi predstavljene podjetniške zgodbe in inovativne zamisli izbrala izmed prijavljenih na letošnji razpis, je iz Slovenije. Obiskati jih je mogoče v dvorani L 1. Skupna značilnost vseh so njihova imena, skovana za tuje uho – zgovoren znak, na kako širok trg merijo njihovi avtorji. V nadaljevanju predstavljamo izdelke, ki sodijo na tematsko področje, ki ga zajema naša priloga. Tri zmagovalne podjetniške ideje bomo predstavili v prihodnji številki.
Otroški stolček za aktivno sedenje Mushy – Izdelek predstavlja Sebastjan Štarkel iz Črnomlja (podjetje Starkmat). Prednost stola z živahno podobo mušnice je, da otroka nezavedno spodbuja k zdravi drži in mu ne dopušča, da bi se zasedel v napačnem položaju. Aktivno sedenje omogoča osnovna konstrukcija stolčka s krogličnim zglobom. Z njim si otrok utrjuje hrbtne mišice, kar preprečuje prezgodnjo okvaro medvretenčnih ploščic in pojav prsno-ledvene izbočenosti, hkrati pa se otroku izboljšata ravnotežje in koordinacija. Stolček v različnih velikostih je namen otrokom med letom in pol in osmimi leti starosti.
Modularno pohištvo Tudo – Sistem modularnega pohištva predstavlja Tamara Sotošek iz Rečice ob Savinji (podjetje Moderado). Oblikovalka se že dlje časa spogleduje z novimi koncepti bivanja. V času študijske izmenjave na Portugalskem je ob ustvarjanju idejnega načrta za varno hišo iskala rešitev za nefunkcionalne majhne prostore. Tudo rešuje problematiko nefleksibilnosti notranje opreme ob novih konceptih bivanja in omogoča uporabniku, da po svoji želji spreminja namembnost prostora. Najpomembnejše funkcije, ki jih omogoča pohištvo Tudo, so postelja, sedežna garnitura s klasičnim ali podaljšanim sediščem, kotno sedišče za večjo družbo ali dve jedilni klopi za vsaj osem ljudi. Če določeno obdobje ni v uporabi nobena funkcija, je lahko kocka zložena in pospravljena ob steno.
Ollo play2me – Gre za sistem za predvajanje nizkih tonov, za katerim stoji Rok Gulič (podjetje Ollo) iz Šempetra pri Gorici. Inovator je ob rojstvu otroka potreboval rešitev za miksanje glasbe v večernih urah, ko je družina spala. Ugotovil je, da ne obstaja kakovostna rešitev za miksanje zvoka na slušalkah, zato je sam razvil sistem referenčnih slušalk, BSE-nizkotonske blazine ter ojačevalca, s katerimi telo zaznava vibracije nižjih frekvenc. Ollo omogoča avdioinženirjem mobilnost, izboljšuje interval kritičnosti ušesa zaradi dela pri nižji jakosti in odpravi potrebo po akustično obdelani sobi.
Quickshoelace – Elastične vezalke, ki se ne zavežejo, temveč zapnejo, je predstavil David Knez (podjetje Indavidual) iz Zagorja ob Savi. Svojo blagovno znamko Indavidual je želel dopolniti s čevlji, ki bi imeli sodobnejše in uporabnejše vezalke, ko pa se je lotil preoblikovanja klasičnih vezalk, se mu je porodila ideja o elastičnih s kovinskim zatičem. Obuvanje čevljev je z njimi preprostejše, saj jih ni treba zavezovati. Primerne so za vse čevlje z luknjami, saj bučko z vijakom pritrdimo na zgornji dve luknji čevlja, vezalko pa napeljemo od zgoraj navzdol.
Tatoo care – Jasna Grbič iz Kranja predstavlja prvo slovensko mazilo za nego tetovaž. Po zahtevni operaciji hrbtenice ji je ostala brazgotina po vsej dolžini hrbta, ki se jo je odločila prekriti s tetovažo. Po tetoviranju jo je bilo treba negovati s kremo, ki pa Jasni ni ustrezala. Ker ni našla ustreznega mazila, ki bi kožo po tetoviranju pomirilo in negovalo, se je odločila sama sestaviti primerno. Nastal je Tattoo care iz skrbno izbranih naravnih sestavin za nego in zaščito kože po tetoviranju.
Popsi – Ročno izdelane sladoledne lučke s tem imenom predstavlja Neža Mlakar (podjetje La Popsi) iz Mengša. Najboljši prijateljici, ki sta v letu 2015 obe postali mamici, sta v vročem poletju ob pogovoru, kaj ponuditi malčkom namesto sladkarij in sladkih pijač, prišli na idejo o sadni lučki. Želeli sta uporabiti sadje brez dodatkov, konzervansov, umetnih barvil in drugih škodljivih snovi. Skrbno izbrano sveže sadje sta začeli zamrzovati in preizkušati različne recepte. Ker sta sinova oboževala njune lučke, sta se odločili, da jih ponudita tudi drugim. Popsi so ročno izdelane sladoledne lučke iz skrbno izbranih sestavin, pri katerih sadje s posebnim načinom zamrzovanja ohrani vitamine, okus in mehko strukturo.
Optibar – Dean Habuš (podjetje Optibar) iz Križevcev pri Ljutomeru je razvil orodje za optimizacijo delovanja lokala. Kot certificirani barist, ki je v Italiji opravil šolanje za pripravo in postrežbo kavnih napitkov, je svoje zanimanje usmeril v preverjanje kakovosti slovenskega gostinstva. Ugotovil je, da je kakovost priprave in postrežbe kave v Sloveniji na izredno nizki ravni. Veliko neizkušenih ljudi se poda v gostinski posel, potem pa se mnogi hitro srečajo z neusposobljenimi zaposlenimi z nizko motivacijo za delo. Velika fluktuacija zaposlenih in pogoste spremembe lastništva lokalov so velik izziv za dobavitelje, ki lahko zdaj z orodjem Optibar izboljšajo kakovost lokalov in vzpostavijo neposreden dvosmerni komunikacijski kanal z njimi.
Amblyoplay – Žan Menart (podjetje Smart Optometry) iz Idrije je tako poimenoval pametno interaktivno terapijo vida za otroke z lenim očesom. Podjetje se ukvarja z razvojem programskih rešitev, namenjenih skrbi za zdravje oči. Na pobudo očesne klinike v Ljubljani, kjer opažajo, da otroci doma vaj ne izvajajo redno, saj so terapije dolgočasne in preveč posegajo v življenje otroka, so ustvarili aplikacijo Amblyoplay. Pametna terapija vida je ustvarjena tako, da jo otrok izvaja med igro. Z redno terapijo je mogoče leno oko odpraviti, terapija pa je najbolj učinkovita pri otrocih do 12. leta. Glavni namen in vizija mlade ekipe je ponuditi celosten paket oskrbe oči, ki omogoča zdravnikom oddaljen nadzor in spremljanje napredka z avtomatskim testiranjem vidne funkcije.