Lani višje cene stanovanjskih nepremičnin

Povprečne letne cene stanovanjskih nepremičnin so bile v letu 2016 za 3,3 odstotka višje od povprečja v letu 2015 in se tako zvišale drugo leto zapored. Število transakcij je preseglo doslej rekordno leto 2007, je bila pa vrednost poslov še precej nižja kot v tistem letu, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada.

"To je drugo zaporedno zvišanje povprečnih letnih cen stanovanjskih nepremičnin. Po letu 2011 so se povprečne letne cene vsako leto zniževale vse do leta 2014, ko so dosegle najnižjo raven, od tedaj pa se postopno zvišujejo," so zapisali na statističnem uradu.

Rabljena stanovanja v Mestni občini Ljubljana so se podražila za šest odstotkov, v preostali Sloveniji pa za 2,6 odstotka. Rabljene družinske hiše na ravni Slovenije so se podražile za tri odstotke.

Povprečne cene novih stanovanj so se zvišale za 1,3 odstotka, cene novih družinskih hiš pa znižale za 4,9 odstotka.

Glede na povprečne cene v letu 2010 so bile povprečne cene novih stanovanj v letu 2016 nižje za 7,8 odstotka, cene rabljenih stanovanj v Ljubljani za 11,7 odstotka, cene rabljenih družinskih hiš za 15,5 odstotka, cene novih hiš pa za skoraj 30 odstotka.

Rekordno število transakcij, a nižja skupna prodajna vrednost

S stanovanjskimi nepremičninami je bilo lani izvedenih 10.652 transakcij, s čimer je bilo preseženo doslej rekordno leto 2007, ko je bilo prodanih 10.019 stanovanjskih nepremičnin. Je bila pa skupna prodajna vrednost vseh nepremičnin v letu 2007 višja, in sicer je znašala 1,4 milijarde evrov, medtem ko je bila v letu 2016 zaradi nižjih cen pri milijardi evrov.

V zadnjem četrtletju lani so se cene stanovanjskih nepremičnin glede na tretje četrtletje zvišale povprečno za 1,8 odstotka.

Cene novih stanovanjskih nepremičnin so se na četrtletni ravni zvišale za 6,4 odstotka. Pri tem so bile cene novih stanovanj višje za 7,4 odstotka. Tako kot v tretjem četrtletju je 6,6 odstotka prodaj izviralo iz stečajev, ki znižujejo prodajne cene, tudi povprečna starost prodanih novih stanovanj je bila enaka kot v tretjem četrtletju, in sicer 3,7 leta. Največja posamična prodajalca, Stanovanjski sklad RS (68 prodaj) in DUTB (48 prodaj), nista bila prodajalca najdražjih stanovanj.

"Tokratna rast cen novih stanovanj je bila zato posledica prodaje cele vrste majhnih in srednje velikih stanovanjskih objektov na iskanih lokacijah (Primorje, obrobje Ljubljane, center Ljubljane) ter prodaje nadstandardno grajenih in opremljenih stanovanj," so navedli statistiki.

Število prodanih rabljenih stanovanj rekordno, novih pa nizko 

Število prodanih novih stanovanj je bilo v celoti še vedno nizko (248), čeprav je bilo nekoliko višje od povprečnega števila tovrstnih prodaj v zadnjih treh letih (236). Največ novih stanovanj, dobro polovico vseh, je bilo prodanih v osrednjeslovenski statistični regiji (od tega 78 odstotkov v mestni občini Ljubljana), sledile so obalno-kraška (20 odstotkov), gorenjska (13 odstotkov) in podravska statistična regija (sedem odstotkov).

Cene novih družinskih hiš so se glede na prejšnje četrtletje zvišale za 1,7 odstotka. Število prodaj je bilo tudi v tem četrtletju zelo nizko, bilo jih je 45.

Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin so bile na četrtletni ravni v povprečju višje za 0,9 odstotka. Zvišale so se tako cene rabljenih stanovanj (za 1 odstotek) kot rabljenih družinski hiš (za 0,8 odstotka). Število prodaj je doseglo najvišje vrednosti doslej.

Največji dvig cen v Ljubljani

Najbolj, za 1,7 odstotka, zvišale cene rabljenih stanovanj v Ljubljani. To je bilo že četrto zaporedno zvišanje cen teh stanovanj. Trgovanje z rabljenimi stanovanji v Ljubljani je bilo tudi v tem četrtletju živahno: prodanih je bilo 505 stanovanj, le nekoliko manj kot v doslej rekordnem drugem četrtletju 2016.

Tudi cene rabljenih stanovanj v preostali Sloveniji zvišale, in sicer za 0,5 odstotka. To je že peto zaporedno zvišanje teh cen. Ponudba rabljenih stanovanj je bila še naprej velika, prodanih je bilo prodanih 1400 rabljenih stanovanj. Toliko prodaj je bilo nazadnje leta 2006.

Živahno je bilo tudi trgovanje z rabljenimi družinskimi hišami, in sicer je bilo prodanih 688 družinskih hiš, največ od leta 2003, odkar statistično spremljajo tovrstne prodaje. Njihova povprečna cena se je nekoliko zvišala, in sicer za 0,8 odstotka. Cene družinskih hiš so se v zadnjih treh letih večinoma gibale na ravneh, ki so bile približno za 15 odstotkov nižje od povprečne ravni cen v letu 2010, so navedli na statističnem uradu.

 

PREBERITE ŠE: 

Prodaja nepremičnin: Dobra fotografija
 prinese večje
 povpraševanje

Stanovanjska posojila: Nizke obrestne mere, visoke mere stresa

Najeti stanovanje in ga z varčevanjem kasneje odkupiti

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE