Delovni kotiček za šolarja

29. 8. 2017 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Shutterstock

soba za šolarja, otroške sobe, mladinske sobe

Svet otroških sob je nadvse raznolik. Lahko je poln živahnih barv, dekorativnih nalepk in dodatkov, lahko pa tudi umirjenih odtenkov in ličnega pohištva. A bistvo otroške sobe ni zgolj v barvah in fotogeničnosti, ampak tudi v kakovosti pohištva ter dobrem vplivu na počutje in razvoj otroka. Z vstopom otroka v šolo je treba razmisliti o delovnem kotičku z dovolj veliko pisalno mizo in ustreznim stolom.

Sodobno pohištvo za otroške sobe je zanimivo oblikovano in ponavadi prilagodljivo, tako da je mogoče z njim ustvariti prijetne kotičke za spanje, učenje in igranje. Ne glede na to, za katero starost otroka opremljate, morate misliti na kakovost izdelave in materialov. Pohištvo naj bi bilo iz čim bolj naravnih, do okolja in zdravja prijaznih materialov. V pestri ponudbi je tudi vse več takega, ki je obdelano le z voski in olji. Vsekakor je pred nakupom dobro preveriti, ali so materiali trpežni in ustrezno obdelani, da ni nevarnih ostrih robov, grobih površin in lomljivih dekorativnih elementov.

Ko je čas za učenje in pisanje nalog

Umestitev delovnega kotička je del celostne zasnove otroške oziroma mladinske sobe, ki se načrtuje sočasno z urejanjem drugih delov doma. Veliko sestavov za otroške sobe že vključuje pisalno mizo. Možnosti, kako bo ta postala del sobe, je veliko. Poleg samostojno stoječih različic obstajajo pohištveni sklopi, v katerih je, na primer, postelja na pogradu, pod njo prostor za pisalno mizo, zraven pa je še manjša omara za oblačila. Takšna rešitev je primerna za manjše prostore. Prav tako imajo pisalne mize lahko že vgrajene predalnike ali odlagalne poličke, večina pa jih je prilagojenih za delo z računalnikom. Vedno več je tudi po višini nastavljivih, kar je dobra rešitev, saj otrok v tem obdobju raste.

V otroški sobi so prav tako pomembne kontrastne barve, bogate teksture in veliko svetlobe. Poleg naravne svetlobe naj bo na voljo več virov umetne osvetlitve. Za osrednjo bodo poskrbela svetila na stropu ali stenah, za ambientalno kakšna lučka ob postelji, prav tako ne smemo pozabiti na osvetlitev delovne površine oz. delovne mize. Za to se uporabljajo svetila, ki imajo usmerjen močnejši snop svetlobe. Pri tem je pomembno, da se ne blešči v oči in ne odbija od zaslona računalnika.

Aktivno sedenje

»Za delo šolarja je zelo pomembna zadostna količina naravne svetlobe in pravilna razporeditev umetnih virov svetlobe. Glede na to, da se šolske obveznosti otrok z vsakim višjim razredom povečujejo, sta pomemben del njihovega delovnega kotička pravilno izbrana sedišče in delovna površina. Stol in miza morata biti prilagojena višini otroka. Tako zagotovimo pravilno držo in zdrav način sedenja. To sicer preverimo s položajem rok na delovni površini in kotom, pod katerim so pokrčena kolena: če sta ta dva parametra ustrezna, bo drža otroka zdrava. Veliko lahko k zdravemu sedenju pripomore tudi stol za aktivno sedenje,« pravi Tomaž Aupič iz podjetja Active Chair, ki je pred nedavnim predstavilo otroški stol za aktivno sedenje Mushy.

V podjetju opažajo ključno napako, ki jo naredijo starši pri nakupu stola, ko kupijo prevelikega v prepričanju, da ga bo otrok uporabljal več let. »Očitna posledica prevelikega stola v prvi fazi je, da otrok med sedenjem ne doseže tal, kar lahko zaradi pritiskov v delu kolena na dolgi rok privede do krčnih žil. Seveda na takšnem stolu tudi težko dosežemo pravilen kot kolen in položaj rok. Otrokove noge nikakor ne bi smele bingljati s stola, prav tako jih pri sedenju ne sme spodvijati,« še svetuje sogovornik in poudari, da otroci vse več sedijo, zato je razmislek o aktivnem sedenju na mestu. »Pomembno je vedeti, da je intervale sedenja priporočljivo omejiti na največ eno uro in jih prekiniti z razgibavanjem ali sprehodom. Torej, ni pomembno samo to, kakšen je stol, temveč je treba razumeti širši kontekst. Stol za aktivno sedenje Mushy otroku poleg zdravega aktivnega sedenja omogoča tudi povečanje koncentracije, kroglični zglob v središču stola namreč omogoča svobodo gibanja,« pojasnjuje Aupič in dodaja, da je guganje v naši naravi, kar spomnite se, s kakšnim navdušenjem smo se v mladosti gugali na šolskem ali domačem stolu.

Stol, na katerem bo otrok sedel med pisanjem nalog in učenjem, mora omogočati dinamično sedenje. To pomeni, da ga ne sme siliti v prisilno držo, telo se ne sme prilagajati stolu in mizi, ampak obratno. Prav tako mora omogočati zibanje naprej in nazaj, saj je to najpogostejše gibanje med učenjem in delom pri mizi ali za računalnikom.

»Problem ergonomskih stolov je, da zaradi svoje zasnove ne spodbujajo aktivnosti mišic. Na njih se povsem sprostimo, mišice niso aktivne in počasi postajamo vse bolj togi. Težava je tudi to, da s svojo udobnostjo omogočajo dolgotrajno sedenje. Pri nas zagovarjamo intervale sedenja, prekinjene z razgibavanjem ali sprehodom,« pravi sogovornik in dodaja, da naj otroci sedijo čim manj, če pa že, naj sedijo na aktivnih stolih. Po njegovih besedah je treba misliti na preventivo in vzgojo otrok, da se bodo zavedali, da je pravilno sedenje ključnega pomena za zdravo hrbtenico.

Poleg pravilne višine stola je pomembna tudi višina delovne površine. »Ko govorimo o pravilni izbiri stola, je s tem neločljivo povezana tudi prava višina mize, zato priporočamo, da se nakup načrtuje skupaj. Še tako dober stol nam ne pomaga, če otroka posedemo za previsoko ali prenizko mizo. Poleg tega opažamo, da starši najprej kupijo mizo in šele potem iščejo primeren stol. Ne pozabimo, da stol v primerjavi z mizo neposredno vpliva na zdravje uporabnika. Zato ni vseeno, na kakšnem bo odraščal otrok,« še poudarja Tomaž Aupič.

 

PREBERITE ŠE: Po nakupih: Nova energija za nov začetek

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE