V tokratni številki Delaindom
5. 4. 2016 | Besedilo: Uredništvo Deloindom
V tokratni številki priloge Deloindom, 6. aprila 2016, preberite:
Ko sta začela mlada španska zakonca iskati novo domovanje, sta oba vedela, da si želita živeti v središču mesta, v urbanem in kar se da živahnem okolju. Santander, pristaniško mesto na severu Španije, slovi po svojem umetniškem utripu, kulturnih festivalih in prelepih plažah. V tem mestu sta nazadnje našla stanovanje v hiši, ki je bila zgrajena v 19. stoletju. Več o ureditvi doma, kjer se prepletajo starine in sodobna oprema, preberite v rubriki Odprta vrata.
Mansarda – stanovanje pod poševno streho – ima ponavadi najlepši razgled v hiši. To je tudi drugače poseben in unikaten prostor, ki omogoča razgiban interier. Beseda mansarda izhaja iz priimka francoskega arhitekta Françoisa Mansarta, ki je že v 17. stoletju oblikoval objekte s strmim naklonom strehe, v katerih je bila podstreha izkoriščena. Ta izraz se je zato uveljavil za uporabljeni prostor neposredno pod poševno streho. Podrobnje o bivanju, shranjevalnih površinah in naravni ter umetni osvetlitvi v mansardah pišemo v članku z naslovom Pogled z vrha.
Vrt je že od nekdaj pomemben del bivalnega okolja, namenjen sproščanju, počitku in druženju. V toplejših mesecih leta postane dragocen dodatni prostor, ki pomembno vpliva na kakovost bivanja. »Bivalni del vrta ni samo terasa pred dnevnimi prostori, ampak je lahko tudi med gredami zelenjave, v senci sadnih dreves, na senčnem dvorišču, v zavetju žive meje na skrajnem vogalu naše parcele ali pa med visokimi okrasnimi travami cvetočega vrta,« pravi krajinski arhitekt Mitja Škrjanec, ki nam je pojasnil izhodišča zasnove bivalnega vrta. Še več vrtnih vsebin pa najdete v vrtni prilogi, v kateri med drugim pišemo tudi o zelenjadnicah, trajnicah in trati.