V tokratni številki Delaindom

26. 7. 2016 | Besedilo: Uredništvo Deloindom

vsebina

V tokratni številki priloge Deloindom, 27. julija 2016, preberite:

Visoki stropi, lesen pod, lesena vrata, štukature – to so nekatere značilnosti, ki zaznamujejo stanovanje v središču Berlina, ki so ga za nekaj dni opremili s slovenskimi oblikovalskimi kosi. Občutiti oblikovanje oziroma I Feel Design je skupina Ropot poimenovala dogodek, ki ga je pripravila v sodelovanju s slovensko arhitektko Ano Gruden, ki živi in dela v Berlinu. Stanovanje predstavljamo v rubriki Odprta vrata.

Kljub temu da postaja les vedno bolj pomemben in cenjen arhitekturni element, ga pri sodobnih zunanjih senčilih, pri katerih zadnja leta glavno vlogo prevzemajo tehnološko izpopolnjeni materiali, še vedno srečamo zelo poredko. Predstavljamo nekaj sodobnih rešitev iz ponudbe lesenih zunanjih senčil. Vsem je skupen naraven, estetsko bolj dovršen in unikaten videz, s tem pa tudi višja cena, ki po izkušnjah sogovornikov na žalost pogosto pretehta v prid senčilom iz drugih materialov.

Mnogim se zdi, da je ograja nepogrešljiv element hiše tako v urbanih kot podeželskih okoljih. Toda kakor ugotavljajo sogovorniki arhitekti, je to le stereotipno prepričanje, ki je trdno zasidrano v našo prostorsko kulturo in zavest in ni nujno povezano z resnično potrebo po ograjevanju. O dvoriščnih ograjah podrobno pišemo v članku z naslovom Najprej razmislek, ali je sploh potrebna.

Pitna voda postaja zelo draga. V zadnjih dveh desetletjih se je njena cena v povprečju dvignila za triinpolkrat. Polovico od 130 litrov, kolikor je na dan porabi vsak od nas, bi lahko nadomestili z deževnico. Stanovalci blokovskih stanovanj za zdaj te možnosti nimajo, drugače pa je v družinskih hišah, kjer postajajo zbiralniki in sekundarna vodovodna napeljava zanjo vsaj pri novogradnjah že standard. O hišnih sistemih za zbiranje in distribucijo deževnice smo se pogovarjali z Zdravkom Skubicem iz podjetja Armex-armature iz Ivančne Gorice in Boštjanom Ocepkom iz podjetja Sanitop iz Radomelj.

V vrtnem delu priloge pa smo tokrat pod drobnogled vzeli kapljično namakanje. Najbolj udoben in za vrtnine najbolj koristen način zalivanja je kapljično namakanje. Poraba vode je pri njem najmanjša, dolgotrajno počasno mezenje kapljic namoči tla v globino, da se korenine razvijejo globlje, in ker rastlin ne omočimo, je najmanj možnosti za razvoj bolezni. Kako si z najmanj stroški urediti preprost sistem, nam je razložil sadjarski strokovnjak Roman Mavec na primeru svojega vrta, po priporočila pa smo se odpravili tudi k agronomu Joštu Potrpinu v podjetje Zeleni hit iz Ljubljane.

P. S.: Prihodnja številka priloge Deloindom izide 24. avgusta 2016.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE