V tokratni številki Delaindom
6. 6. 2017 | Besedilo: Uredništvo Deloindom
V tokratni številki priloge Deloindom, 7. junija 2017, preberite:
Ribiška mreža na steni, školjke in slike z morskimi motivi pripovedujejo zgodbo počitnic, čudovit razgled iz jedilnice na morje pa še nadgradi pravi morski ambient v sodobnem apartmaju na hrvaškem otoku Krku. Pod zasnovo interierja sta se podpisala arhitektka Nina Grm in oblikovalec Sašo Mulalič iz arhitekturnega biroja Arhimodul. Stanovanje predstavljamo v rubriki Odprta vrata.
Pišemo tudi o vlogi strehe v sodobni arhitekturi. Gre za element, ki določa identiteto hiše. Z naklonom, ravne, ozelenjene – takšne so strehe današnjih krajev, vasi in mest. Stari gradbeniki pravijo, da so pri hiši najpomembnejši temelji in streha. Prvi omogočijo, da hiša trdno stoji, streha pa jo varuje pred vremenskimi vplivi. Kaj pomeni streha v sodobni arhitekturni praksi? Odgovore smo poiskali pri slovenskih arhitektih.
V vrtnem delu priloge pa tokrat o biodinamičnem čebelarjenju, ki si pri nas šele prav utira pot. Že ko smo se dogovarjali za obisk, je sprva kazalo, da bomo na vrhuncu sezone zelo zmotili intenzivna opravila, ki zaposlujejo čebelarje, a telefonski klic na Štajersko, kjer v Močni na poti v Lenart že dobrih 40 let čebelari Karl Vogrinčič, je bil drugačen. Iz njegovih besed je bilo začutiti umirjen ritem, prav tisto, kar se je ob obisku izkazalo za temelj biodinamičnega razumevanja čebel – svojih družin ne omejuje z vzorci, ki jih je za večjo donosnost panjev uvedlo klasično čebelarjenje. Ravno je minilo obdobje rojilnega razpoloženja čebel – biodinamika ne preprečuje rojenja, saj je to naravni red razmnoževanja čebelji družin v času obilne paše.
P. S.
Naslednja številka priloge Deloindom izide 21. junija 2017.