V tokratni številki Delaindom
22. 9. 2015 | Besedilo: Uredništvo Deloindom
V tokratni številki priloge Deloindom, 23. septembra 2015, preberite:
Benu Ridleyju in Susanne Ghonouie, ki sta svoje novo domovanje kupila na dražbi, je za obnovo in opremljanje stanovanja ostalo bolj malo denarja. Odločila sta se, da bosta vsa dela prilagodila omejenemu znesku, ki sta ga še imela na voljo. Kljub vsemu jima je uspelo neugledno stanovanje v Barnsburyju v severozahodnem delu Londona spremeniti v čudovit dvosobni apartma. Njuno zgodbo o prenovi predstavljamo v rubriki Odprta vrata.
V času, ko nenehno poslušamo in beremo o slovenskem lesu, zlasti o tem, kaj vse bi morali početi z njim, pa ne znamo, smo se podali v delavnico Studia Drevo, k oblikovalcu in izdelovalcu lepih predmetov iz masivnega lesa Dejanu Pfeiferju. Tam nastajajo zgodbe o lesu z veliko ljubezni in rokodelskega znanja, predmeti z dušo in posebno energijo, ki jo v prostor vnese samo lepo, vse do perfekcionizma obdelan les. V delavnici je Dejan sam, drugače delata skupaj z življenjsko sopotnico in arhitektko Nadjo Pfeifer. Več o njunem delu in razstavi si lahko preberete v rubriki Na obisku.
Pod drobnogled smo vzeli tudi nepremičninski trg. Vse kaže, da se slovenski trg nepremičnin po burnih letih, zaznamovanih s svetovno gospodarsko krizo, vendarle normalizira. Sodeč po trendih, ne gre zgolj za trenutni zagon, temveč si je opomogel in dosegel bolj realne cene. Kljub povečanemu trgovanju s starimi stanovanji in hišami pa bo o dokončni stabilizaciji mogoče govoriti šele, ko se bo spet začelo investirati v novogradnje. Teh skoraj ni, predvsem zaradi trenutne politike bank glede dolgoročnih posojil.
V vrtnem delu priloge pa obsežno o tem, da pri nas ni obsevalnic živil. Približno štirideset odstotkov sadja, pridelanega v Sloveniji, lahko na domačih tleh uskladiščimo v najsodobnejših hladilnicah, ki ohranjajo kakovost in zrelost, kakršni sta bili ob obiranju, tudi leto ali več. Med njimi zagotovo ni nobene obsevalnice živil, pove dr. Janez Hribar, profesor na oddelku za živilstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani. Njihovo delovanje temelji zgolj na fizikalnih postopkih – uravnavanju temperature in sestave zraka v skladišču –, ki upočasnjuje dihanje.
P. S. Naslednjo sredo priloga Deloindom zaradi spremenjene sheme izhajanja ne bo izšla. Nove vsebine za vas pripravljamo 7. oktobra 2015.