Zimski vrt – uresničene sanje

26. 6. 2013 | Besedilo: Vincenc Nemanič

vrt, dom, dosje

Vrsto let so se v prilogi Deloindom redno pojavljali mikavni oglasi o zimskih vrtovih. Lastniki ali pa morda le igralci so v njih sedeli in brezskrbno kramljali ob pogledu na cvetoče ali zasnežene vrtove tik za stekleno pregrado. Prvi ponudnik zimskih vrtov pri nas je namreč predstavljal prestižne izvedbe, ki so mejile na pravljičnost in cena je segala v nedosegljivost. Mnoge sanje in želje se nam nikoli ne uresničijo, mnoge preživijo v tihoti leta in leta, a nekatere se vendarle uresničijo, in to v popolnosti. Imeti hišo in urejen vrt je menda skrita želja velike večine ljudi. Posebej cenjen je bivalni vrt, kjer se dejansko počutimo sproščene in kamor se lahko umaknemo v zasebnost. A žal je v naših klimatskih razmerah posedanje na prostem udobno le ob lepem vremenu, in to le nekaj kratkih toplih mesecev. Pravilno umeščen zimski vrt pa je tista modra novodobna rešitev, ki bivanje v lastnem vrtu razpotegne na celo leto.

Ob prenovi starejše hiše smo želeli zmanjšati energijsko potratnost in tudi zvečati bivalno udobje. Ideja, da zimski vrt prislonimo na južno fasado, je bila pred desetletjem uresničljiva za ceno nabave zelo majhnega avtomobila. Omeniti velja, da se je ponudba v Deluindom po letu 2000 dopolnila z novimi proizvajalci in manj razkošnimi izvedbami. Nekaj diskusij z arhitektom je pripeljalo do uporabnih kompromisov glede nivoja in velikosti. Dve bivši okni smo odprli do tal, s tem povečali steklene površine na 10 m2 in tako izdatno osvetlili prostor. Pridobili smo dva izhoda, ki nas po treh stopnicah vodita na nivo zunanjega vrta. Pravo presenečenje je sledilo kmalu po dvodnevni montaži v poznem sivem novembru. Prvi sončni dan je nakazal, da ideja tople grede kot taka deluje. Kljub ostremu mrzlemu vetru zunaj je postalo znotraj kmalu vroče. Od takrat spodnje stanovanje ob sončnih dneh pri odprtih drsnih vratih ne potrebuje ogrevanja. Zimski vrt je vsestransko uporaben prostor, saj se obnese kot dnevna soba, jedilnica, klepetalnica, študijska soba, sušilnica, pomožna spalnica, rastlinjak, cvetlični vrt itd.

Poseben čar je v njem doživeti poletno nevihto, posedeti ob jesenskih večerih ali v sončnem zimskem dnevu, ko zunaj brije mrzel veter. Prav pozimi se razvajamo s pogledom iz kuhinje na cvetoče orhideje s sneženo kuliso tik za njimi. Privilegij je tudi nedeljski počitek na zložljivi postelji, prebiranje knjige ali klepet v prijetni družbi. Naš zimski vrt ni ogrevan, a rastline v njem ne zmrznejo, saj se rahlo ogreva s pasivnim prehajanjem neizrabljene toplote iz kurilnice skozi kletno okno in rešetko v tleh. Spomladi v njem zlahka vzgojimo sadike paradižnika, saj jim prostor odstopijo posodovke, ki jim jutranji mraz na prostem več ne škodi. Strah pred pregrevanjem poleti rešijo široka dvojna drsna vrata, ki vodijo na prosto. Misel o vgradnji klime je odveč, saj se v poletni vročini tudi sicer umaknemo v vrtno senco ali v hišo.

Pogled na novogradnje v Sloveniji lahko marsikoga razžalosti, saj je mnogo zgradb slabo umeščenih v prostor, prevelike hiše krasijo skoraj neuporabni balkoni in terase, južna okna so navadno premajhna, orientacija strehe je neprimerna za namestitev zbiralnikov za pripravo tople vode in tako so tudi zimski vrtovi še vedno redkost. So slabo poučeni investitorji, arhitekti ali oboji? V vetrovnem Cornwallu je zimski vrt ob samostoječi hiši malodane tako pogost kot v Sloveniji garaža.

Na srečo so bili zgledi in zapisi iz mnogih predhodnih izdaj Delaindom pred desetletjem za nas prepričljivi v tem, da zimski vrt prinaša obilo bivalnega udobja in zniža stroške ogrevanja. Majhen avto, kupljen takrat, bi bil danes vreden osupljivo malo, zimski vrt pa je z ozelenitvijo okolice kvečjemu pridobil uporabno vrednost. Bivanje v njem nas osrečuje vse leto in le kdo lahko izračuna, koliko stane sreča? Namig za vsakogar, ki morda omahuje in razmišlja o zasteklitvi terase ali novem zimskem vrtu, je ta, da se naložba obrestuje na mnogo načinov, delno celo v denarju. Z leti se je nabralo veliko slik, posnetih v različnih letnih časih. Nekaj izbranih morda nakazuje, da je idejo vredno posnemati in sanje uresničiti. Če bi ga mi snovali danes, bi namesto 3 x 6 m2 nedvomno meril 4 x 8 m2.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE