Neobičajne, do okolja prijazne šole

9. 8. 2011 | Besedilo: K. N. M.

eko šole, okolju prijazne šole

V šole hodimo po znanje, vendar v zadnjem času ni več vseeno, kakšne zgradbe so ti hrami učenosti. Prijazne do okolja in njenih obiskovalcev naj bi bile; zgrajene iz lokalnih naravnih materialov in opremljene z najboljšo tehnologijo, ki omogoča izkoriščanje obnovljivih virov energije, čim manjšo rabo energije in čim boljše počutje ljudi v šoli. Sodelavci spletnega portala inhabitat.com so izbrali šest šol po celem svetu, ki ustrezajo tem zahtevam, hkrati pa so posebne tudi po videzu. Našli so jih na Baliju, v Singapurju, Koreji, Mehiki, Nemčiji in v ZDA.

Šola na Baliju je v celoti zgrajena iz bambusa, potrebno energijo pa generirajo s sončnimi celicami, malim hidro-generatorjem in kotlom na biogorivo.

 

Šola v ZDA je ničogljična stavba, opremljena s 60 paneli sončnih celic in proizvede več zelene elektrike kot je potrebuje. Orientirana je tako, da je v učilnicah vedno dovolj neposredne dnevne svetlobe, s čimer privarčujejo precej elektrike za razsvetljavo.

 


Šola v Nemčiji je mešanica sodobnega in starega. Osnovna stavba je iz 2. svetovna vojne, po obnovi so ji dodali sončne celice s stekleno streho, ki zagotavlja dovolj naravne svetlobe in energijsko učinkovitost.

 


Šola umetnosti v Koreji je zanimiva zaradi dvojega: arhitekture in materiala. Narejena je iz osmih starih ladijskih zabojnikov.

 


Studii šole umetnosti v Mehiki so v celoti narejeni iz naravnih materialov lokalnega izvora. Zidovi so grajeni po posebni tehnologiji značilni za te kraje, pri kateri se gradi iz surovih materialov - zemlje, apnenca in peska. Stavba je prezračevana naravno navzkrižno skozi velika okna, ki so zaradi pripeke obrnjena na sever.

 


Posebnost šole umetnosti v Singapurju je njena arhitekturna zasnova, ki se dobesedno zlije z okolico, za kar še dodatno poskrbi zelena streha. Namen te je tudi uravnavanje mikroklime v prostorih in njihova zaščita v monsunskih obdobjih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE