Steklo na vratih vgradnih omar

1. 3. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko

vgradne omare, drsna vrata, vodila, steklo

Vgradne omare so v zadnjih desetih letih postale sestavni del opreme domov. Z njimi popolnoma izkoristimo ves prostor, od tal do stropa in od stene do stene, na zunaj pa delujejo elegantno in minimalistično. Za drsnimi vrati se skriva razkošje različnih možnosti razporeditve polic, obešalnikov, shranjevalnih košar. Prav pri drsnih vratih je na voljo vse več različnih izvedb stekla.

Vgradne omare se od klasičnih ločijo po tem, da navadno nimajo stranic, hrbtišča in podstavka. Zaprte so z drsnimi vrati, ki so pripeta na vodila, ta pa pritrjena na tla in v strop ter pri odpiranju ne zavzemajo prostora. Za pritrjevanje polic in vmesnih stranic se tako večinoma uporabljajo stene, ki zamejujejo omaro. Poleg tega da je prostor dobro uporabljen, lahko pozabimo na nabiranje prahu na omari, pod ali za njo. Vsebino skrijemo za drsnimi vrati, ki delujejo kot stena. Umestimo jih lahko v kateri koli prostor, od spalnice, predsobe in otroške sobe do kopalnice in mansardnih prostorov. Prav za mansardna stanovanja je nekdaj veljalo prepričanje, da je sicer z vgradnimi elementi mogoče dobro izkoristiti prostor pod poševninami, vendar jih ni bilo vedno mogoče zapreti z drsnimi vrati. Sodobna drsna vrata in okovje zanje omogočajo izvedbo kotnih sistemov in poševnih drsnih vrat, ki so v takšnih prostorih najpogosteje primerna rešitev. Z drsnimi vrati lahko zapremo še tako nestandardne niše in kote v stanovanju. Prostor tako postane funkcionalen, eleganten in udoben.

Steklo za polnila vrat

Pri materialih za polnila vrat je na voljo paleta iveralov, oplemenitenih ivernih plošč, mediapanov, steklo, pleksi in barvno steklo ter ogledala. Barve, različne imitacije lesa ter potiske pa narekujejo trendi. V zadnjih letih je za polnilo vrat zelo priljubljeno steklo. Kakor pravi Anica Peklenk, mora biti kaljeno ali imeti protilomno folijo. V nasprotnem primeru obstaja velika nevarnost poškodb, saj lahko steklo ob močnejšem udarcu poči. Navadno prosojno se po njenih besedah za garderobne omare ne uporablja, nekateri pa se odločijo za jedkano in tripleks steklo (dve navadni plasti stekla, med njima je peskana folija), velikokrat pa tudi barvano.

Pogosta je uporaba barvnih folij, za katere pa velja, da so le začasna rešitev. Nanašajo se namreč z vodo, zaradi česar se čez nekaj let lahko začnejo pojavljati lise ali zbledijo.
Uveljavlja se tudi lasersko graviranje stekla ali ogledal, vzorci s peskanjem na steklu, ki jih izdela steklar.

Za polnilo vrat je primerno tudi pleksi steklo, vendar je treba upoštevati, da gre za umetni material, ki se na prevelikih površinah začne kriviti. Prav tako se poleti razteza in pozimi krči. Priporočljiva mera vratnih kril je zato 80 centimetrov v širino in do 260 cm v višino. Pleksi steklo se elektrostatično naelektri, zato nase vleče prah. Priporočljivo ga je čistiti z antistatičnim čistilnim sredstvom in mehko krpo, saj je tudi dokaj občutljivo.

Kakovostno okovje

Vrata, ki so drsna in ne zavzemajo prostora pri odpiranju, so vpeta v aluminijast ali jeklen okvir, po talnem vodilu morajo, kakor pravi Jurij Bitenc, drseti neslišno in lahkotno. Na izbiro so profili različnih oblik in dekorjev. In kaj je pomembno pri okovju in vodilih, da bo vzdržalo pogosto odpiranje in zapiranje? »Seveda mora biti kakovostno. Ker si je na videz zelo podobno, predlagam, da se uporabniki pred nakupom zares prepričajo, kako teče po vodilih,« poudarja Peklenkova. Zelo pomembna je kakovost izdelave koleščkov in vzmeti ter tudi sama montaža vrat. Vodila naj bi bila iz aluminija, ki je trden in vzdržljiv material. Če se uporabi okovje slabše kakovosti, se vrata sčasoma ukrivijo in začno drsati druga ob druga, saj prihaja do trenja. Kakovostnejše okovje omogoča tudi uporabo težjega materiala za polnilo vrat, na primer v zadnjem času zelo priljubljenega stekla. »Zlasti pa vrat smemo kar 'butati' v eno in drugo stran, skratka, z njimi moramo primerno ravnati, tako kot z vsemi drugimi stvarmi,« še dodaja sogovornica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE