Arhitekt in oblikovalec Achille Castiglioni leta 1995 v svojem studiu v Milanu.
16. 2. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv Fundacije Achille Cstiglioni
Sto daril ob stotem rojstnem dnevu
16. 2. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv Fundacije Achille Cstiglioni
Danes, 16. februarja, bi veliki italijanski arhitekt in oblikovalec Achille Castiglioni (1918-2002) praznoval stoti rojstni dan. To priložnost so se odločili v Fundaciji Achille Castiglioni počastiti s prav posebnim projektom, ki so ga naslovili 100 x 100 Achille. Povabili so 112 najprepoznavnejših oblikovalcev iz celega sveta in jih prosili, da izberejo darilo za velikega mojstra in ga naslovijo nanj s personalizirano voščilnico. Med njimi je tudi slovenska oblikovalka Nika Zupanc.
Stoto obletnico rojstva velikega mojstra oblikovanja bodo, kot pravijo v fundaciji, obeležili tako, kot je Castiglioni vplival na sodobno oblikovanje. Skozi celo življenje je zbiral izdelke in dela neznanih avtorjev, njegov izbor je temeljil na tem, kako nek predmet deluje in ne kdo ga je oblikoval. Sto daril neznanih avtorjev bo postalo prvih sto del Muzeja neznanih objektov, ki pa so jih poiskali znani oblikovalci. Na ogled bodo do 30. aprila 2018 v stavbi Fundacije Achile Castiglioni na ulici Piazza Castello 27 v Milanu, v nekdanjem studiu oblikovalca.
In koga so povabili k sodelovanju pri projektu? Na seznamu 112 najdemo pomembna imena iz sveta oblikovanja, kot so Ingo Maurer, Marcel Wanders, Patricia Urquiola, Philippe Starck, Matteo Thun, Patrick Norguet, Alessandro Mendini, Martino Gamper, Ron Gilad, brata Bouroullec, Piero Lissoni, pa tudi slovensko oblikovalko Niko Zupanc, ki je za darilo izbrala lesno puščico za svinčnike. Kuratorki razstave sta Chiara Alessi in Domitilla Dardi.
Fundacijo Achile Castiglioni sta leta 2006 ustanovila hči in sin Giovanna in Caorlo Castiglioni, da bi ohranila spomin na delo očeta in javnosti pokazala studio, v katerem je ustvarjal do leta 1968.
Arhitekt in oblikovalec Achille Castiglioni je ustvarjal skupaj z bratoma Liviom (1911-1979) in Pierom Giacomom (1913-1968). Po diplomi arhitekture na milanski politehniki sta se takrat mlada oblikovalca Achille in Pier Giacomo lotila oblikovalskega procesa, pri katerem sta uporabljala že obstoječe predmete in njihovi namembnosti vdihnila novo dimenzijo. Tako sta leta 1957 nastala kultna stola Mezzardo in Sello za podjetje Zanotta, pri prvem sta traktorski sedež umestila na kovinski profil, pri drugem pa sedež za kolo na kovinsko palico.
Leta 1962 sta iz žarometa fiata, ribiške palice in odprtega transformatorja ustvarila stoječo luč Toio. Sledila so še druga svetila, na primer Arco iz kovinskega loka in kosa marmorja iz Carrare, ki jo še danes izdelujejo. Talna luč Arco velja za eno njunih največjih komercialnih uspešnic in sodi med oblikovalsko klasiko. Prav tako je ostala skoraj nespremenjena. Ustvarjal je tudi za mnoga druga podjetja in za svoje delo prejel številne nagrade, med njimi kar sedem prestižnih Compasso d'Oro. Mnogo Castiglionejevih izdelkov je na seznamu stalne zbirke muzeja sodobne umetnosti v New Yorku (Moma).
Projekt 100 x 100 Achille ne bo edina prireditev v počastitev stotega rojstnega dne velikega oblikovalca, skozi celo leto bodo namreč organizirani še številni drugi dogodki. Naslednji z naslovom Dimensione Domestica se bo začel 25. maja 2018, ko bodo Castiglionejev studio in jedilnico, preurejeno, kot sta bila leta 1984, postavila na ogled za javnost.