Vgradne omare: Na zunaj izčiščene, znotraj razkošne

26. 10. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: A. Z. in arhiv podjetij

vgradne omare, notranjost omar

Od tal do stropa, od stene do stene, popolnoma izkoriščen prostor, zunaj delujejo kot stena, znotraj ponujajo pravo razkošje možnosti za shranjevanje oblačil, čevljev in vsega drugega – takšne so vgradne garderobne omare, ki so del sodobnih interierjev.

Do nedavnega so bile to na zunaj gladke površine visokega sijaja brez ročajev, zdaj so se v ponudbo prikradli temnejši matirani odtenki (na primer siva ali olivno zelena), les in steklo. Najdražje različice, ki jih ponujajo svetovni proizvajalci, imajo steklene police z vgrajeno osvetlitvijo. Med trendovskimi kombinacijami je omen­jena uporaba stekla, tako za police kot drsna vrata, največkrat pa v kombinacijah s temnimi vrstami lesa. Na mednarodnih sejmih so prava paša za oči, zlasti za ženske z veliko oblačili in čevlji, garderobne sobe, pravzaprav garderobne sobane, ki imajo na sredini tudi omarico za nakit, torbice, pasove, mehko preprogo in udobno zofo. Vprašanje, ali bo dovolj shranjevalnega prostora, je tu povsem odveč.

Na videz kot stena

Vgradne omare se od klasičnih razlikujejo po tem, da navadno nimajo stranic, hrbtišča in podnožja. Primerne so za različne postavitve. Potekajo lahko od ene do druge stene, postanejo pregrada, ki razdeli prostor na dva dela, lahko so samostojne ob ravni steni, obstajajo pa tudi dvostranske izvedbe za dve sobi. Najpogosteje so zaprte z drsnimi vrati, ki so večinoma sestavljena iz okvirja in polnila. Okvir je najpogosteje iz aluminija, lahko pa tudi iz drugih, cenejših kovin. Pri omarah po meri, ki se zapirajo z drsnimi vrati, je največji poudarek na mehkem zapiranju. To pomeni, da je vgrajena plinska vzmet, ki ublaži zapiranje. Vrata so sicer vpeta v aluminijast ali jeklen okvir, po talnem vodilu pa morajo drseti neslišno in lahkotno. Zelo pomembna je kakovost izdelave koleščkov in vzmeti ter same montaže. Vodila naj bi bila iz aluminija, ki je trden in trpežen material. Če se uporabi okovje slabše kakovosti, se lahko vrata sčasoma ukrivijo. Kakovostnejše okovje omogoča tudi uporabo težjega materiala za polnilo vrat, na primer stekla. Pri polnilih je sicer na voljo široka izbira od lesnih, barvnih, lakiranih in akrilnih do steklenih in vzorčastih, pa tudi ogledala. Videz polnil sicer narekujejo trendi, a ne bo odveč temeljit premislek pred odločitvijo, saj je vgradna omara pohištvo, ki ga kupujemo za daljše obdobje, in ni dobro, da pri izbiri prevladajo le modne smernice. Te se namreč hitro spreminjajo, pohištvo pa ostane v našem domu dlje časa.

Dobra razporeditev notranjosti

Ko gre za umeščanje vgradnih omar in garderobnih sob v domače okolje, je na prvem mestu vprašanje, kako prostor, odmerjen za shranjevalne površine, najbolje izkoristiti. Ureditev notranjosti omare je treba dobro premisliti in načrtovati, pozornost pa nameniti tudi kakovosti materialov in izdelave. Na notranjo razporeditev garderobne omare najbolj vplivajo namembnost ter navade in potrebe posameznika. Nekdo potrebuje več prostora za zložena oblačila na policah, drugi za obešanje oblačil, tretji več predalov. Zato je treba pred nakupom dobro premisliti in se obrniti na izkušenega svetovalca pri izbranem proizvajalcu ali mizarju. Strokovnjaki svetujejo, naj najprej naredimo svojo shemo notranje ureditve, saj najbolje poznamo svoje potrebe in navade.

V zgornji polovici omare običajno uredimo prostor za obešanje, v spodnji pa police in predale. Čisto na vrhu, kjer je dostop zaradi višine že otežen, shranimo stvari, ki jih redko potrebujemo, na primer potovalno ali smučarsko opremo. Za obešanje naj bi imeli na voljo različne višine, obstaja pa priporočilo, da je minimalni prostor za obešanje tekoči meter na osebo.

Pomembno je tudi vprašanje globine vgradne omare z drsnimi vrati. Navadno ima enotno globino za vse tipe oblačil, določimo pa jo glede na razpoložljivi prostor. Za shranjevanje oblačil na obešalnikih, na primer srajc in oblek, potrebujemo najmanj globino 60 cm, da se ne mečkajo in ne drsajo po vratih. Višina prostora za srajce je navadno od 100 do 120 cm, za plašče pa 180 cm. Predali za oblačila naj bi bili široki od 60 do 100 cm. Minimalna uporabna širina polic je 25 cm, medtem ko naj bo razmik po višini vsaj 20 cm.

Za shranjevanje čevljev je priporočljiva globina 35 cm, prav tako morajo biti razmiki med policami različni oziroma prilagojeni višini čevljev.

Predali so optimalna rešitev za drobnarije, ki jih je težko urediti na polici, in za shranjevanje vseh manjših kosov oblačil, na primer spodnjega perila, nogavic in modnih dodatkov. Za večjo preglednost so lahko opremljeni s pregradami oz. razdelilno mrežo.

Funkcionalnost omare lahko izboljšamo še z obešalniki za hlače, kravate in pasove ter z izvlečnimi policami za zložena oblačila. Prav tako si lahko omislimo dekorativne in tekstilne košare ali pa posebna stojala za čevlje. Možnosti, kako garderobno omaro narediti preglednejšo in čim bolj funkcionalno, je ogromno, se pa s tem poviša tudi njena cena.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE