6. 4. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela
Čemaž ima vedno močan duh
6. 4. 2012 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: dokumentacija Dela
Čemaž je bil zaradi mnogih blagodejnih lastnosti od nekdaj priljubljena zdravilna rastlina, v zadnjem času pa je čedalje bolj 'moden' tudi med kulinaričnimi sladokusci. Vendar morajo biti nabiralci čemaža posebej pozorni, da ga ne zamešajo s strupenimi šmarnicami ali jesenskim podleskom – listi so resda podobni, vendar ne razširjajo vonja po česnu. Čemaž, ki se v kuhinji uporablja podobno kot česen, pa ljudem z občutljivim želodcem ne dene dobro.
Šmarnično cvetje je precej drugačno od čemaževega, listi pa se skorajda ne razlikujejo, obe rastlini imata po dva, medtem ko podlesek raste v rozetah, listi so spodaj žleboviti, rastlina pa je bolj toga in raste navpično. Močan vonj, ki ga oddaja čemaž, naj bo nabiralcem vedno v orientacijo. Zaradi močnega česnovega duha zaznamo čemaž večinoma že, preden ga ugledamo, ko pohodimo njegovo listje, pa ne more biti nobenega dvoma. Zapomnimo si, da listi, ki ne dišijo ali smrdijo po česnu, zagotovo niso čemaževi!
Tradicionalna medicina ceni čemaž zaradi teh zdravilnih lastnosti: spodbuja delovanje žlez, krvni obtok, čisti prebavno pot in dihalne poti, učinkuje razkužujoče in je dobro sredstvo proti glistam v črevesju, čisti kožo, odpravlja izpuščaje in lišaje, pospešuje celjenje ran. Poleg tega je dober antiastmatik, znižuje holesterol, je diuretik (odvaja seč iz telesa) in antipiretik (niža vročino).
KOMENTARJI
Marjeta
18. 4. 2012 12:39
Majda piši mi na e-mail unikatno@gmail.com, pa ti pošljem recepte. LP
katja
11. 4. 2012 10:10
Nekaj uporabnih receptov za jedi s čemažem je bilo 1. aprila letos objavljenih v reviji Odprta kuhinja, ki izhaja skupaj z Nedelom.
Majda
11. 4. 2012 08:25
Prosila bi za kak recept za jedi iz čemaža. Letos sem ga nabrala prvič, a ga imam toliko, da ne vem, kam z njim. Pripravila sem že namaz iz čemaža in skute. Hvala za pomoč!