7. 6. 2012 | Besedilo: Robert Mabič
Sadni vrt v juniju
7. 6. 2012 | Besedilo: Robert Mabič
Pri sadnih ograjah, špalirjih in podobnih vzgojnih oblikah mlado rast krajšamo takoj, ko v spodnjem delu nekoliko oleseni, in sicer na dva do tri liste. Goščo redčimo tako s škarjami kot ročno (pletev mlade rasti) in upogibamo ter usmerjamo puščeno rast. Redčenje plodičev po cvetenju se še kar nadaljuje, posebno intenzivno pa bo spet od sredine junija naprej. To redčenje ni škodljivo, seveda če ni razlog za to pomanjkljiva prehrana, mogoč pa je tudi pojav katere izmed bolezni in škodljivcev.
Sadne muhe in ose so aktivne od cvetenja dalje in v posameznih letih lahko naredijo tudi večjo škodo, tudi metuljčki jabolčnih zavijačev že pridno odlagajo jajčeca, iz katerih se izlegle se gosenice takoj zavrtajo v plod in se usmerijo proti peščišču. Češnjevi muhi od rumenenja plodov do pobiranja nastavimo rumene lepljive vabe, ki jih obesimo na konce vej in ne v notranjost krošnje, saj bodo tako najbolj učinkovite.
Vršičke s prvimi zametki listnih uši pravočasno obtrgujemo, da se ne razširijo, pticam pa še vedno sipljemo zrnje v hišice, da ostanejo blizu in tako pokončajo marsikaterega škodljivca.
V tem času se bodo močneje izrazila nekatera bolezenska znamenja zaradi okužb v maju, kot je škrlup, jablanova plesen, hruševa rja, luknjičavost koščičarjev in še mnoge druge. Če je napad bolezni močan, bomo morali v naslednjem letu načrtovati zaščito v maju ali zamenjati obstoječe sorte z odpornejšimi, s katerimi bomo lahko sadjarili tudi brez uporabe sredstev za varstvo rastlin.