Sadovnjak v juliju

6. 7. 2012 | Besedilo: Robert Mabič

sadno drevje, redčenje, cepljenje, škodljivci

Potrebno redčenje sadnega drevja je mimo in zdaj je vse odvisno samo še od vremena, škodljivcev in bolezni, koliko sadja nam bo uspelo pridelati. Množico škodljivih metuljčkov in gosenic tako zavijačev kot drugih žuželk bomo zmanjšali s postavljanjem lepljivih pasti okrog debla in debelejših vej ter s privabljanjem ptic s krmilnicami. V sadovnjaku naj najde svoje mesto hotel za žuželke in v njem se bodo nastanile tudi številne tiste, ki nam bodo pomagale pri zmanjšanju populacije škodljivcev.

Komur se mudi s cepljenjem sadnih rastlin, lahko poskusi s ploščičastim okuliranjem, za T-okulacijo pa bo treba počakati do sredine avgusta.

Poganjke, okužene s pepelasto plesnijo, redno obtrgujemo, enako velja pri listnih ušeh, ki so lahko, posebno v deževnem poletju, še vedno nadležne. Rast usmerjamo in upogibamo, po obiranju češenj in drugih zgodnjih koščičarjev se lahko lotimo tudi poletne rezi. Sicer lahko v tem času režemo tudi jablane in hruške, to je še posebno priporočljivo proti koncu meseca in za tiste rastline, ki rastejo bujno, a samo tam, kjer hrušev ožig ni posebno razširjen. Nenadna porjavitev ali jesenske barve listja pri hruškah so dokaj pogost vročinski pojav pri tistih rastlinah, kjer cepilna vez med sorto in podlago ni bila najbolj uspešna. Največkrat je vzrok slaba skladnost nekaterih žlahtnih sort s kutino, lahko pa gre tudi za posledico zimskih poškodb zaradi mraza, škodljivcev ali bolezni. Preprečimo jo tako, da namenimo občutljivim vrstam sadnega drevja (cepljene hruške, marelice) v jutranjih urah vedro vode.

Po obiranju jagodičevja lahko grme uredimo z rezjo, skrajšamo pa tudi poganjke vinske trte največ pet listov nad zadnjim grozdom. Pridelek zgodnjega sadja uživamo sproti, nekaj pa ga predelamo, zamrznemo ali posušimo za ozimnico. Poleti sadja ne gnojimo razen z listnimi gnojili, ki vsebujejo tudi mikroelemente. Ti so pomembni pri oblikovanju in zorenju plodov, predvsem kalcij pa vpliva tudi na boljšo odpornost rastlin proti boleznim.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE