Setveni koledar – januar 2015

Januar ni samo mesec, ko o vrtnih opravilih razmišljamo na toplem in brskamo za semeni, nadpovprečno visoke temperature nam v tem času omogočajo, da kaj postorimo tudi na prostem in v rastlinjaku, če ga imamo.

Če smo se odločili, da bomo izpopolnili svoje znanje o obvladovanju rastlinskih bolezni in škodljivcev, je zdaj ravno pravi čas za obisk osnovnega usposabljanja za uporabo fitofarmacevtskih sredstev (FFS), ki nam tudi omogoča, da v rastlinski lekarni kupujemo vsa FFS. Seznam januarskih in februarskih tečajev si lahko ogledate na tej povezavi.

Januar na zelenjavnem vrtu

Zdaj je čas, da naredimo načrt zelenjavnih gredic z upoštevanjem kolobarja, in da si priskrbimo potrebno seme. Vrtne trgovine so s semenskimi vrečicami za vrtičkarje v tem času dobro založene. Bogata ponudba in neučakanost naj nas ne premamita, da bi kupovali vsepovprek, potem pa nam bi seme zastaralo. Poučimo se tudi o lastnostih sort krompirja, saj bo semenski krompir čez nekaj tednov že v prodaji.

Če na zelenjavnem vrtu uporabljamo hlevski gnoj ali kompost, pa jeseni še nismo prekopali gredic in ju uporabimo, je čas za to takoj, ko bo zemlja odmrznjena in za delo ne bo premokra. Ti organski gnojili namreč potrebujeta vsaj nekaj mesecev, da se hranila v njih razgradijo in so dostopna rastlinam. Če nam zelenjadnice slabo uspevajo in bi radi razloge preverili z analizo zemlje, je zdaj pravi čas za odvzem vzorcev, na podlagi katerih naredimo gnojilni načrt. Tik pred začetkom vrtnarske sezone se bodo čakalne vrste v laboratorijih, ki jo opravljajo, gotovo večje.

Januarja je tudi čas za prve setve, namenjene domači vzgoji sadik zgodnjih zelenjadnic: za sadike zelene, peteršilja, predvsem pa za zgodnjo pridelavo pora, čebule in zgodnje solate ne potrebujemo ogrevanega rastlinjaka, le za vznik bodo potrebne višje temperature. Konec januarja bomo lahko sejali za sadike kapusnic, za plodovke pa je še prezgodaj.

Biodinamiki lahko pridelovalne površine januarja poškropijo s preparatom gnoj iz roga, ki krepi zdravje in plodnost zemlje. Čas za to je med novembrom in  februarjem v popoldanskem času, ko zemlja ni zmrznjena in ni pokrita s snegom.  

Januar v sadovnjaku

Če bo januarja še snežilo, sproti otresimo težak sneg z vej sadnih in okrasnih dreves, da jih ne bi polomil. Če je sneg na njih primrznil, ga pustimo pri miru, saj bi rastlino poškodovali. Če so na drevesu še mumije, tj. zasušeni zgrbančeni plodovi, jih otepimo na tla, ker bodo na drevesu ob otoplitvi močan vir bolezenskih okužb. Še vedno lahko porežemo izrojene in prikrajšamo druge poganjke malin in robid – s tem omejujemo malinovo sušico. Od srede januarja do srede februarja režemo enoletne poganjke sadnega drevja za cepiče. Narezane shranimo v vlažnem in hladnem prostoru v vlažni mivki ali zavite v časopisni papir v plastični vrečki v hladilniku, da se ne izsušijo ali vzbrstijo, saj bomo cepili šele, ko bo sadno drevje vzbrstelo. Pomlad bo čas za zamenjavo ptičjih krmilnic z valilnicami. Do takrat imamo dovolj časa, da jih naredimo sami.

Januar v okrasnem vrtu

Zimzeleno grmičevje na prostem v letošnji zimi dobiva dovolj vlage, seveda pa ne smemo pozabiti zalivati zimzelenih okrasnih rastlin (enako velja za citruse) v loncih, ki smo jih postavili pod streho. Zalivamo, ko ne zmrzuje. Podobno kot cepiče sadnega drevja lahko narežemo tudi potaknjence olesenelih okrasnih rastlin, npr. metuljnika, nepravega jasmina, medvejke. Potaknemo jih lahko na prosto, če zemlja ni zaledenela, ali v lonce, jeseni, ko se bodo ukoreninili, pa jih bomo presadili. Če imamo neogrevan rastlinjak ali svetel prostor lahko proti koncu januarja v dobro  posejemo tudi semena trajnic, da bi se izognili strošku za nakup sadik. Ne smemo pozabiti zalivati in dognojevati.

Trenutno sicer ne kaže na obilnejše sneženje, a si vseeno zapomnimo: če na trati leži debela plast težkega snega, ga je priporočljivo skidati, da se ne bi pojavila snežna plesen.

-----

POVEZANI ČLANKI:

Tudi za vrtičkarje koristni tečaji iz fitomedicine

Grede naj se širijo z našimi izkušnjami

Močna in programirana

Tla na vrtovih: Analiza hitro pokaže vzrok težav

Zgodnje sadike vrtnin: Vse ne potrebujejo ogrevanja

Cepljenje sadnega drevja: Čas, ko je les v soku

Sadovnjak v januarju
 

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE