Tudi za vrtičkarje koristni tečaji iz fitomedicine

3. 11. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

fitofarmacevtska sredstva, tečaji, izpit

Po eni strani se čedalje več vrtičkarjev izobražuje o sonaravnih načinih pridelave, ki predstavlja temelj tudi za varstvo rastlin pred boleznimi in škodljivci, obiskujejo različne vrtnarske in sadjarske tečaje, usposabljanja za biodinamično pridelavo, po drugi strani pa poznavalci porabe pesticidov ugotavljajo, da je še vedno največ nekritične rabe ravno med ljubiteljskimi pridelovalci. Novembra in decembra večina od 13 ustanov, ki so pri nas pooblaščene za organiziranje tečajev o varni uporabi FFS, prireja začetna in nadaljevanja usposabljanja.

Od leta 2007 imajo po zakonu o fitofarmacevtskih sredstvih do vseh registriranih izdelkov dostop le uporabniki, ki opravijo usposabljanje, v prosti prodaji pa so zgolj pripravki brez nevarnih toksikoloških lastnosti. Vendar tudi pretiravanje s temi poruši naravno ravnovesje in lahko naredi več škode kot koristi. Vsem vrtičkarjem bi zelo koristilo omenjeno usposabljanje iz fitomedicine, na katerem bi se naučili prav prepoznati težavo in ukrepati. V 15 šolskih urah seznanijo s fitofarmacevtskimi sredstvi ter varnim ravnanjem z njimi, s postopki in napravami za njihovo nanašanje, zakonodajo s tega področja ter škodljivimi organizmi in integriranim varstvom rastlin.

Osnovne ali obnovitvene tečaje organizirajo med drugim na večini Kmetijsko-gozdarskih zavodov po Sloveniji in na kmetijskih šolah. V nadaljevanju navajamo seznam vseh izvajalcev, urnike tečaj pa si je mogoče ogledati na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Ljubiteljski in profesionalni gojitelji naj v seznamu tečajev poiščejo tiste za "izvajalce ukrepov", saj obstajajo tudi obsežnejša izobraževanja za predavatelje, odgovorne osebe in prodajalce.

Za izvedbo tečajev so pooblaščene te ustanove: Kmetijsko-gozdarski zavodi Novo mesto, Nova Gorica, Ptuj, Murska Sobota, Celje, Kranj, Ljubljana in Maribor, Biotehniška fakulteta - Oddelek za agronomijo, Biotehniški center Naklo, Center biotehnike in turizma Grm Novo mesto, Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, Šolski center Ptuj - Poklicna in tehniška kmetijska šola, Kmetijska in gospodinjska šola Šentjur, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v Žalcu in Slovenski inštitut za kakovost in meroslovje v Ljubljani.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE