20. 6. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar
Zalivanje v pripeki
20. 6. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar
V času največje poletne pripeke je še posebej pomembno, da zelenjavni, okrasni vrt in cvetlična korita zalivamo v najhladnješem delu dneva, torej čim bolj zgodaj zjutraj, če ne gre drugače, tudi zvečer, ko se tla vsaj za silo ohladijo.
Namakanje vrta v največji vročini lahko zaradi lahko na omočenih rastlinah povzroči poškodbe v obliki sončnih ožigov, poleg tega bi veliko vode v kratkem času zaradi visokih temperatur izhlapelo. Da bi imeli predstavo, s koliko vode dnevno moramo pri temperaturah in osončenosti, s kakršnimi imamo opraviti te dni, zaliti kvadratni meter površine, si oglejmo aktualne podatke o dnevni evapotraspiraciji, ki jih dobimo na spletni strani ARSO v tabeli Vodna bilanca za pretekli dan in pretekli teden.
Za sredo, 19. junija, tako razberemo, da je s kvadratnega metra travnate površine, ki je vzeta za referenco, po različnih slovenskim mestih z evapotranspiracijo (tj. preko rastline in preko tal) izhlapelo od 5,0 do 6,7 mm ali litrov vode, najmanj v Novem mestu in največ na mariborskem letališču. Da bi sproti nadomestili izgubljeno vodo, moramo povšino zaliti s prav toliko litri vode. Navedena vrednost je orientacija za travo, medtem ko si je za posamezne vrtnine priporočljivo v literaturi razbrati podatke o dnevni porabi vode v posameznih fazah rasti, in številko prišteti k prvemu podatku.
Med poletnimi vrtninami so največje porabnice vode plodovke. Če vrta ne moremo zalivati vsak dan, uporabimo star trik z velikimi plastenkami. Odrežemo jim dno in preluknjamo zamašek. Z zamaškom navzdol jih zakopljemo globoko v zemljo ob rastlini in vanjo potem redno nalivamo vodo. Rastline si je bodo vzele toliko, kolikor je bodo potrebovale.