30. 7. 2012 | Besedilo: Robert Mabič
Zelenjavni vrt v avgustu
30. 7. 2012 | Besedilo: Robert Mabič
V zelenjavnem vrtu so zdaj najaktualnejše plodovke, ki jih redno trgamo in s tem spodbujamo novo cvetenje. To še posebno velja za bučke in kumare. Plodove paradižnikov porabimo sproti ali jih predelamo v mezge in sušimo za kasnejšo rabo. Najboljši so rdeči, ki vsebujejo največ koristnih snovi, s kuhanjem pa se vsebnost likopina, ta je pomemben antioksidant in naš zaveznik v boju proti škodljivim rakastim celicam, celo povečuje.
Še vedno lahko sejemo zgodnje sorte nizkega fižola, na primer berggold in grah mali provansalec ter kelvedon, a ne na isti gredici in ne tam, kjer je že prej uspeval grah oziroma fižol.
Prazna mesta na gredicah zasejemo z zimskimi solatnicami (posavka, bistra, nansen ...), motovilcem, blitvo, špinačo, rdečo peso in črnim korenom, še vedno pa je tudi čas za setev korenja. Sorta motovilca holandski je večja od ljubljanskega in jo je zato laže pobirati, je pa ljubljanski odpornejši proti mrazu in morda nekoliko okusnejši, vendar tudi holandski lepo prezimi v tunelu ali pod snežno odejo. Ker semena bolje kalijo v temi, zasejano površino pokrijemo s kartonom ali s čim drugim.
Tiste gredice, ki jih ne mislimo več zasaditi z vrtninami, zapolnimo s facelijo, oljno redkvico in ustreznimi mešanicami za zeleno gnojenje. Teh rastlin kasneje z gred ne odstranjujemo, temveč jih jeseni ali zgodaj spomladi zadelamo ob obdelavi tal.