Zelenjavni vrt v zaprtem prostoru

12. 2. 2012 | Besedilo: K. Ž.

zelenjava, gojenje zelenjave, rastlinjaki, zelenjavni vrt

Ker je zelenjavo in začimbe na prostem mogoče gojiti le določen čas v letu, se vedno več ljudi odloča za pridelavo doma, v zaprtih zelenjavnih vrtovih – bodisi rastlinjakih bodisi manjših prostorih v stanovanju.

Gojenje zelenjave, predvsem pa začimb v zaprtem prostoru ima kar nekaj prednosti – med drugim omogoča boljši nadzor nad pogoji za rast, hitreje opazite razne zajedavce, polže ali druge škodljivce, predvsem pa omogoča, da imate svežo zelenjavo pri roki tudi sredi najhujše zime. A zapomnite si, za dobrobit vaših rastlin v zaprtem prostoru ste odgovorni povsem sami – ne morete se namreč zanašati na sončen oziroma deževen dan, ki bi rastlinam zagotovil potrebno hrano in energijo.

Povzemamo nekaj kratkih nasvetov, kako se lotiti vzgoje zelenjave in začimb v zaprtih prostorih.

  • V kolikor je le mogoče, za ureditev vrtička izberite prostor v bližini okna, ki je obrnjeno proti jugu. Pozimi bodo rastline deležne manj ur sončne svetlobe kot poleti, zato jim poleg sončne lege zagotovite tudi dodatno luč.
  • Izberite luč za gojenje rastlin, ki pokriva celotno površino vrtička. Klasična namizna svetilka je primerna le za manjše vrtičke, za gojenje večje količine zelenjave pa si omislite daljše luči. Na tržišču so sicer na voljo profesionalni svetlobni sistemi za rastlinjake, a običajne fluorescentne žarnice bodo za domačo uporabo povsem zadoščale in tudi stanejo neprimerno manj.
  • Izberite primerne lončke oziroma korita za gojenje, pri tem pa pazite, da bodo dovolj velika tudi za odrasle rastline. Klasične plastične posode so načeloma povsem primerne, a odtekanje vode v njih ni najboljše, zato rastline – v kolikor jih boste preveč zalili – lahko celo »utopite«. Keramični lončki na drugi strani vodo absorbirajo, zato se kaj hitro lahko zgodi, da se bodo korenine izsušile.
  • Rastline zalijte in budno spremljajte, koliko časa je potrebno, da se zemlja povsem posuši. Za dobro rast je najbolje, da prst ni nikoli povsem suha.
  • Rastlinice redno spremljajte in opazujte – najbolje dvakrat na dan – ko prižgete luči za gojenje rastlin in ko jih ugasnete. Tako boste dobili najboljši občutek, kako hitro rastline porabljajo vodo in kako pogosto jih je potrebno zalivati. Hkrati pa preverite tudi kako napreduje rast in ali so se morda v tem času pojavili kaki novi škodljivci.
  • V kolikor opazite, da luči, ki nadomeščajo dnevno svetlobo, oddajajo preveč toplote, v bližino vrtička namestite ventilator, ki bo pospešil kroženje zraka. Nastavite ga na najnižjo stopnjo, da s premočnim pihanjem ne bi poškodoval mladih rastlinic.
  • Po potrebi vrtiček pognojite. Skrbno spremljajte vzdrževanje rastlin, da boste natančno vedeli, čez koliko časa lahko prsti znova dodate gnojilo.

Vir: gardenguides.com

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE