13. 12. 2013 | Besedilo: Ba. P.
ogrevalni sistem, geotermalna energija, geosonde, Termo-tehnika, Kronoterm, toplotne črpalke
OŠ Braslovče: za 70 odstotkov manjši stroški za ogrevanje
13. 12. 2013 | Besedilo: Ba. P.
ogrevalni sistem, geotermalna energija, geosonde, Termo-tehnika, Kronoterm, toplotne črpalke
Prostori Osnovne šole Braslovče se že več kot en mesec ogrevajo z okolju prijaznejšim in varčnejšim ogrevalnim sistemom, ki izkorišča geotermalno energijo. S prehodom na nov sistem ogrevanja in priprave sanitarne vode s toplotno črpalko zemlja/voda ter z zemeljskimi sondami se bo letna poraba energije zmanjšala za kar 70 odstotkov, v enaki meri pa tudi stroški za ogrevanje. Vrednost celotne naložbe je 230.700 evrov, občina jo bo odplačala v naslednjih petih letih s prihranki pri ogrevanju.
Sanacija starega ogrevalnega sistema na kurilno olje je bila nujna, saj je bila letna poraba primarne energije kar 504.000 kWh oziroma 50.000 litrov kurilnega olja. Na Občini Braslovče so se zato odločili, da v partnerstvu z lokalnim podjetjem Termo-tehnika Kronoterm izvedejo sanacijo potratnega ogrevalnega sistema in preidejo na varčnejše, čistejše ogrevanje z izkoriščanjem geotermalne energije. Na podlagi izvedene študije so se odločili za sistem, ki zagotavlja zelo konstantno in razmeroma visoko temperaturo skozi celo leto, hkrati pa omogoča pasivno hlajenje telovadnice oziroma celotnega objekta v poletnih mesecih.
Razvojni inženirji Termo-Tehnike (podjetje je s toplotnimi črpalkami iz lastne proizvodnje opremilo že več kot 60 šol in vrtcev) so pripravili optimalne tehnične rešitve za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode. S prehodom na nov sistem ogrevanja prostorov in priprave sanitarne vode s toplotno črpalko zemlja/voda ter zemeljskimi sondami (geosonde) se bo letna poraba energije zmanjšala za kar 70 odstotkov, so izračunali. Vrednost celotne naložbe je sicer 230.700 evrov, Občina Braslovče jo bo s prihranki pri ogrevanju odplačala v naslednjih petih letih.
V podjetju Termo-tehnika Kronoterm so prepričani, da so tovrstni ogrevalni sistemi med vsemi rešitvami najbolj prijazni do okolja in najbolj varčni. »Kot lokalno podjetje nas veseli, da lahko sodelujemo pri nadaljnjem razvoju občine,« je ob slavnostnem vklopu novega ogrevalnega sistema poudaril direktor podjetja Bogdan Kronovšek. Andreja Zupan, ravnateljica Osnovne šole Braslovče, pa je dejala: »Prehod na nov sistem ogrevanja je vsekakor dober primer za naše učence, da uvidijo pomen varčne rabe energije. Predvsem pa gre za primer dobre prakse sodelovanja stroke, občine in podjetij pri vzpostavljanju boljših pogojev za delo. Prizadevamo si, da bi ta sistem uvedli tudi na podružničnih šolah v Letušu, Trnavi in na Gomilskem.«
Naložba v ogrevalni sistem, ki izkorišča geotermalno energijo, je razmeroma visoka. Cenejši bi bil, denimo, sistem, ki izkorišča podtalnico (toplotna črpalka voda/voda), ali zunanji zrak (toplotna črpalka zrak/voda). Po besedah župana Občine Braslovče Branimirja Strojanška pa so se za tovrstno kombinacijo rabe energije odločili na podlagi študije in karakteristik šole, tako gradbenih kot tudi same dejavnosti poučevanja: »Izbrani sistem zagotavlja dolgotrajno izkoriščanje geotermalne energije in zanesljivo, konstantno temperaturo ter ogrevanje na šoli skozi celo leto.«
Prednosti uporabe toplotnih črpalk kot alternative ogrevalnim sistemom na fosilna goriva pri sanaciji in načrtovanju novih sistemov ogrevanja v javnih zgradbah je več. Njihova uporaba je ustrezna rešitev tako z okoljskega kot energijskega vidika – emisije ogljikovega dioksida znižujejo za več kot 40 odstotkov v primerjavi s kotlom na kurilno olje, poraba primarnega vira energije pa se zmanjša tudi za več kot 70 odstotkov.